Zamek francuskiego listonosza

Zamek francuskiego listonosza

Ten dwupiętrowy zamek z kamieni i cementu został zbudowany przez zwykłego francuskiego listonosza Ferdinanda Chevala, który nie miał ani artystycznego, ani architektonicznego wykształcenia. Budował zamek swoimi własnymi rękami. Dzieło jego życia znajduje się w Hauterives we Francji.

W jego zamku groty i jaskinie sąsiadują z indyjską świątynią, Białym Domem, szwajcarskim schroniskiem, a wyrzeźbiona historia Adama i Ewy z rzeźbami Cezara, Archimedesa, wielu ludzi i zwierząt oraz z lustrami z muszli i kamieni.

Cheval chciał w swoim zamku ucieleśnić wszystkie największe osiągnięcia cywilizacji i wyrzeźbił na ścianie napis: „1879-1912, 10000 dni, 93000 godzin, 33 lata ciężkiej pracy. Kto myśli, że może więcej – niech spróbuje”. Zamek od początku miał być dziełem sztuki i nie był przystosowany do zamieszkania.

Omnie Justyna Kostrzewska

Avatar
Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.