Wyższe marże kredytów złotówkowych

Wyższe marże kredytów złotówkowych
Możliwość komentowania Wyższe marże kredytów złotówkowych została wyłączona, 09/08/2013, przez␣, w␣finanse, Headline, kredyty, porady, raporty

W tym roku przyzwyczailiśmy się raczej do dobrych informacji na temat parametrów kredytów hipotecznych. Obniżki stóp procentowych spowodowały spadek przeciętnego oprocentowania z ok. 6,5 proc. do ok. 4,3 proc. Marże pozostawały stabilne. Od roku średnia marża mieściła się w przedziale 1,49 proc. – 1,57 proc.

W ostatnim czasie obserwujemy jednak niepokojące sygnały. W lipcu pięć banków podwyższyło marże w swoich ofertach. Dla przypomnienia w czerwcu również informowaliśmy o pięciu podwyżkach. Średnia marża rośnie już od czterech miesięcy i w lipcu wyrwała się z wspomnianego wcześniej przedziału. Wynosi już bowiem 1,61 proc., czyli jest najwyższa od marca 2011 r.

Wyższe marże przy stabilnym poziomie stawki WIBOR spowodowały, że nieznacznie wzrosło również średnie oprocentowanie. Obecnie wynosi ono 4,33 proc. W kolejnych miesiącach może dalej rosnąć. Po pierwsze banki mogą nadal podwyższać marże. Po drugie pod koniec roku możemy zobaczyć pierwsze wzrosty stawki WIBOR w oczekiwaniu na przyszłe podwyżki stóp procentowych NBP. To jednak przy założeniu, że zobaczymy dobre dane na temat sytuacji gospodarczej.

Oprocentowanie wzrosło na szczęście na tyle nieznacznie, że nie spowodowało istotnego pogorszenia dostępnej kwoty kredytu. Dobrą informacją dla wielu osób spłacających już kredyty hipoteczne jest natomiast spadek kursu franka szwajcarskiego. Jeszcze w końcu czerwca kosztował on 3,52 PLN,
a obecnie już 3,42 PLN. W rezultacie rata wynosząca 500 franków będzie w tym miesiącu o ok. 50 PLN niższa niż przed miesiącem.

średnia marza kredytow z zlotych

srednie oprocentowanie kredytow w zlotych

Omnie Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.