Wykończenie wnętrz – co warto wiedzieć?

Wykończenie wnętrz – co warto wiedzieć?
Możliwość komentowania Wykończenie wnętrz – co warto wiedzieć? została wyłączona, 29/07/2012, przez␣, w␣apartamenty, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, porady, Warszawa

Wnętrza Mozaiki MokotówKlienci, którzy zdecydowali się nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym, stają przed wyborem – wykończyć mieszkanie na własną rękę, czy też skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub  usługi wykończenia pod klucz, oferowanej przez dewelopera. Jakie argumenty przemawiają za każdym z tych rozwiązań, co warto wiedzieć zanim wybierzemy którąś z opcji?

Wielu osobom kupującym mieszkanie od dewelopera najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykończenie wnętrz na własną rękę. Osobiste zaangażowanie pozwala nam bowiem na pełną kontrolę budżetu, dowolny wybór materiałów oraz nadzór nad pracą ekipy remontowej. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że samodzielne wykończenie mieszkania to prawdziwe wyzwanie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Skala prac, które trzeba zrealizować, zanim lokal będzie gotowy do zamieszkania, jest niestety duża, przyjdzie nam zmierzyć się z takimi zadaniami, jak: przygotowanie projektu aranżacji wnętrza, oświetlenia, elektryki oraz wybór odpowiedniej ekipy i bieżący nadzór nad jej pracami. Należy też spodziewać się, że niemal na każdym etapie prac będziemy stawać przed ogromnym wyborem oferowanych przez producentów materiałów wykończeniowych, rozwiązań i technologii, które należy dostosować do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania. Niestety, musimy również wziąć pod uwagę, że podczas remontu pojawią się różne problemy, których nie mogliśmy przewidzieć – opóźnienia, pomyłki, awarie, itp. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie wykończenia wnętrz, ich skutki mogą nas drogo kosztować. Ze wszystkich tych powodów osoby, które rozważają wykańczanie wnętrz na własną rękę, muszą liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne przedsięwzięcie. Niestety, zmiana stylu życia Polaków na początku XXI wieku sprawia, że większość aktywnych zawodowo osób nie jest w stanie poświęcić całego swojego wolnego czasu na realizację tego przedsięwzięcia.

Dobrym pomysłem dla tych, którzy nie chcą poświęcać swojej energii i uwagi na wykończenie mieszkania, może być skorzystanie z usług architekta wnętrz. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi. W jej ramach architekci przygotowują projekty funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżacji wnętrza, oświetlenia i elektryki oraz wizualizacje 3D. Oferują też pomoc w wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz autorski nadzór nad projektem. Niektórzy architekci współpracują na stałe z własnymi, sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, co gwarantuje wysoką jakość i komplementarność usługi. Zlecając wykończenie profesjonalistom, możemy również zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych materiałów – w przypadku świadczonej nam usługi wynosi on bowiem 8%, natomiast przy zakupach realizowanych na własną rękę musielibyśmy zapłacić podatek w wysokości 22% (możliwość odzyskania VAT-u nie obejmuje wszystkich rodzajów zakupionych materiałów budowlanych, co więcej, jest czasochłonna i wymaga dopełnienia wielu formalności). Oczywiście trzeba mieć świadomość, że za indywidualne podejście do klienta architektowi trzeba odpowiednio zapłacić. Poza koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, wiele osób do korzystania z usług firm wnętrzarskich zniechęca też obawa o ich nierzetelność lub brak kompetencji. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto skorzystać z polecenia znajomych lub krewnych, którzy mogą zarekomendować nam zaufanych architektów wnętrz i ekipy budowlane. Dobrym pomysłem jest też wyszukanie na forach internetowych opinii o danej firmie wnętrzarskiej.

W ostatnim czasie na popularności zyskuje także oferta wykończenia pod klucz, proponowana  przez deweloperów przy zakupie mieszkania. Jak to działa? Coraz częściej deweloperzy podpisują umowy z wyspecjalizowanymi firmami, zajmującymi się wystrojem wnętrz, które przygotowują ofertę wykończenia mieszkań na danym osiedlu. W ramach tej usługi kupujący mogą wybierać materiały wykończeniowe z kilku specjalnie przygotowanych pakietów. W Mozaice Mokotów staramy się dać klientom szeroki wybór, proponując trzy odrębne standardy wykończenia, a także możliwość wprowadzenia indywidualnych zmian w ich ramach – mówi Justyna Kałuża, Business Manager w Layetana Developments Polska. Kupujący coraz chętniej korzystają z takiej oferty, ponieważ daje ona dużą oszczędność czasu oraz funduszy, gwarantując jednocześnie fachową obsługę – dodaje Kałuża.

Różnice między proponowanymi przez deweloperów standardami wykończenia polegają na ogół na zastosowaniu materiałów z różnych segmentów cenowych, tak by dostosować ofertę do możliwości finansowych każdego klienta. W zakres typowych pakietów dostępnych na rynku wchodzi malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek i zamków, a także układanie płytek ceramicznych oraz podłóg drewnianych. Klienci dostają od nas gwarancję na materiały oraz realizację usługi. Dzięki temu oszczędzają dużo pieniędzy i czasu oraz nie muszą osobiście angażować się w nadzorowanie i koordynację prac wykończeniowych. Doświadczenie w zrealizowaniu ponad 220 mieszkań pozwala na wykonywanie prac w terminie, w ustalonym budżecie oraz w wysokiej jakości – mówi Agnieszka Zaranek z wnętrzarskiej firmy Decoroom, obsługującej mieszkańców inwestycji Mozaiki Mokotów.

Co istotne, w porównaniu z przeprowadzaniem prac na własną rękę, wykończenie mieszkania przez dewelopera jest relatywnie tanie – hurtowy zakup materiałów do wielu mieszkań na danym osiedlu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a więc i finalnej kwoty płaconej przez klienta. Do zalet zlecenia wykończenia deweloperowi zaliczyć też trzeba możliwość łatwego i precyzyjnego oszacowania całościowych kosztów przedsięwzięcia, ponieważ firmy deweloperskie wyceniają taką usługę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania – w zależności od wybranego przez klienta standardu jest to stawka ok. 600-1300 PLN za metr  kwadratowy. Prosta wycena ułatwia także finansowanie – jest to istotne zwłaszcza dla mieszkańców biorących kredyt hipoteczny – mogą oni w ramach jednej umowy kredytowej sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i jego wykończenie. Z drugiej strony, pamiętać trzeba, że korzystanie z gotowych, proponowanych standardów nie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoją własną, niepowtarzalną wizję wykończenia i urządzenia mieszkania.

Podejmując decyzję o wyborze opcji wykończenia własnego „M”, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak  zasobność naszego portfela, ilość wolnego czasu, czy wiedza na temat urządzania wnętrz. Możliwości jak widać jest wiele – od zajęcia się wszystkim osobiście, przez skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, po kupno mieszkania wykończonego pod klucz. Decyzja musi być przemyślana, ponieważ w ostatecznym rozliczeniu liczy się nie tylko cena, ale i komfort codziennego życia, indywidualne poczucie estetyki i nasze dobre samopoczucie.

Tagi:␣
front

Omnie Layetana Developments

Avatar
Layetana Developments Polska to firma, która powstała w Warszawie w 2005 roku. Jest to oddział uznanego na rynku hiszpańskim dewelopera. Od momentu założenia Layetana Developments Polska koncentruje się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa i architektury. Każdy projekt realizowany jest z niezwykłą starannością, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Layetana dąży do tworzenia budynków, które ułatwiają życie, pracę oraz sprawiają, że miasta rozwijają się w sposób zrównoważony i stają się bardziej atrakcyjne. Firma realizowała swoje inwestycje w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Palma de Mallorca i Walencji.