Wrocławianie muszą poczekać na spadki cen mieszkań

Wrocławianie muszą poczekać na spadki cen mieszkań
Możliwość komentowania Wrocławianie muszą poczekać na spadki cen mieszkań została wyłączona, 13/02/2013, przez␣, w␣ceny, miasta, mieszkania, nieruchomości, Wrocław

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera ceny transakcyjne za mieszkania z rynku wtórnego we Wrocławiu nie spadły poniżej 5000 zł za m kw. Kupując lokal można jednak wynegocjować na nim prawie 700 zł mniej od ceny ofertowej. Obecnie łatwiej jest również o kredyt, więc może zwiększyć się popyt na rynku mieszkaniowym.

Coraz tańsze kredyty na własne M

Nabywcy mieszkań z Wrocławia mogą mieć powody do zadowolenia. Możliwość negocjacji ceny ze sprzedającymi idzie w parze z poluzowaniem polityki kredytowej – Początek lutego przyniósł bardzo dobre informacje dla osób zarówno zaciągających jak i spłacających już kredyty hipoteczne w złotych. Po 4 obniżkach stóp procentowanych NBP stawka WIBOR 3M, od której jest uzależnione oprocentowanie większości kredytów w PLN, spadła do jednego z najniższych poziomów w historii. Wynosi ona tylko 3,81%, podczas gdy najniższa odnotowana wartość to 3,8% (6 sierpnia 2010 r.) – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – W rezultacie przeciętne oprocentowanie nowoudzielanych kredytów w złotych szybko spada. Jeszcze we wrześniu 2012 r. wynosiło ono 6,49%, a obecnie już tylko 5,53% (dla kredytu 300 tys. zł, LTV 75%). Spadają więc również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania we Wrocławiu (o powierzchni 60 m2) spadła od września

aż o 374 zł. – dodaje ekspert.

Ceny transakcyjne nie schodzą poniżej 5000zł

Jednocześnie nabywcy, którzy liczą na obniżki cen mieszkań we Wrocławiu, muszą uzbroić się w cierpliwość – Jeszcze przed miesiącem spodziewaliśmy się spadków cen transakcyjnych mieszkań we Wrocławiu poniżej psychologicznego poziomu 5000 zł za m kw. Na razie jednak transakcje dokonywane w okresie XI 2012 – I 2013 pokazują, że na spadki poniżej tej wartości trzeba jeszcze poczekać, choć zabrakło zaledwie 2 zł. Statystycznie sprzedawane mieszkanie ma cenę 277,1 tys. zł i powierzchnię 52,9 m kw. Z uwagi na cenę większym powodzeniem od najnowszego budownictwa cieszą się lokale w sypialnianych osiedlach Krzyków czy Fabrycznej, gdzie zdarzają się transakcje w cenie w granicach 4500 zł za m kw – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

Wrocławianie mimo wszystko mogą liczyć na dużo bardziej atrakcyjne ceny niż jeszcze kilka lat temu – Wrocław był miastem z najszybszym tempem wzrostu wartości cen nieruchomości w 2008 i 2009 roku. Najwyższe średnie ceny sięgały tam 7 tys. złotych za metr, podczas gdy obecnie sprzedający oczekują około 5600. Zdecydowanie najdroższe we Wrocławiu są mieszkania budowane po 2000 roku, średnia kształtuje się na poziomie 6100 za metr, a oferty te stanowią ponad 30% wszystkich ogłoszeń. Warto zauważyć, że w ciągu ostatniego roku aż 4 krotnie wzrosła podaż mieszkań w cenie od 4-5 tys. za metr – podsumowuje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Daniel Kosiński

Jestem zaangażowany w firmę Szybko.pl Sp. z o.o. od 4 lat. Z pasją tworzymy portale z branży nieruchomości. Skutecznie łączymy kupujących i wynajmujących. Abcnieruchomosci.pl to nowe dzieło, które uzupełni użytkowników w wiedzę na temat rynku nieruchomości w Polsce.