Wrocław: jakich mieszkań szukamy

Wrocław: jakich mieszkań szukamy
Możliwość komentowania Wrocław: jakich mieszkań szukamy została wyłączona, 30/03/2021, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

W ostatnim kwartale 2020 roku najczęściej wybierane były mieszkania dwupokojowe.  Wrocławianie skupili się dziś na realizowaniu praktycznych potrzeb, a do wyboru  podchodzą bardzo racjonalnie. Jakich mieszkań szukają? Jak na te potrzeby  odpowiada rynek?  

Zakup mieszkania wiąże się z dużą odpowiedzialnością i decyzją nierzadko na całe życie.  Kupujący są coraz bardziej świadomi i patrzą racjonalnie na swoje wybory, dokonując  szerokiej selekcji. Za cel stawiają sobie stworzenie komfortowej przestrzeni, która zapewni  im wysokie poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie spełni wymogi dotyczące metrażu,  ceny i lokalizacji.  

Jakim budżetem dysponują poszukujący mieszkania?  

Mówiąc o cenie nieruchomości, warto uwzględnić, jak poszczególne grupy różnią się od siebie. Podczas gdy w czwartym kwartale 2020 roku według danych JLL single  we Wrocławiu przeznaczali na mieszkanie średnio 377 600 zł, to pary miały na ten cel  niemal 100 tysięcy więcej – bo 457 300 zł. Jeszcze inaczej było w przypadku rodzin, które  dysponowały kwotą ok. 554 400 zł.  

Mieszkanie dwupokojowe poszukiwane  

Jak wskazuje raport o preferencjach nabywców mieszkań przygotowany przez JLL,  najczęściej poszukiwano mieszkań 2-pokojowych, o powierzchni ok. 45 mkw. Około 40%  potencjalnych kupców wskazało ten typ lokalu jako swój pierwszy wybór. Kameralne miejsce  z pewnością najlepiej sprawdzi się w przypadku par i singli. Następne – według kolejności  wyboru – są mieszkania trzypokojowe, wybierane najchętniej przez rodziny z dziećmi.  

– Mieszkań 2- i 3-pokojowych jest obecnie w ofercie najwięcej. Parę lat temu w osiedlach  mieszkaniowych panowała tendencja do projektowania mieszkań wyłącznie z kuchnią otwartą, dziś z kolei często zestawia się oba rozwiązania, aby lepiej dopasować się do  oczekiwań nabywców. Zróżnicowanie oferty jest kluczem do zapewnienia dobrych warunków  do życia – mówi Jakub Orski z działu sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój  Dom” S.A.  

W jakich miejscach szukają poszczególne grupy?  

Młodzi ludzie stawiają głównie na lokalizację z dobrym połączeniem z centrum. Stare Miasto  i Śródmieście, ale także Fabryczna to tereny, które wybierają szczególnie chętnie. Nie bez  znaczenia jest rozbudowa linii autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Młodzi ludzie –  single i pary – są szczególnie zorientowani na poruszanie się po mieście komunikacją 

miejską czy rowerami. Proste i szybkie przemieszczanie się jest dla nich priorytetem.  

Z kolei rodziny z dziećmi, również te o najbardziej popularnym modelu 2+1, kierują się chętnie na obrzeża miasta. Oczekują od nich terenów rekreacyjnych, spokoju i większej  przestrzeni. Ci, którzy rozważają kupno mieszkania na obrzeżach, zazwyczaj są zmotoryzowani, dlatego lokalizacja nie jest dla nich przeszkodą. Co więcej, słabszy dostęp 

do usług czy sklepów jest już mitem. Rozbudowujące się dzielnice są dziś magnesem dla  tych, którzy poszukują życia w oddali od zgiełku, w sąsiedztwie licznych terenów zielonych.  

Wygoda i przestrzeń 

– Widzimy, że potrzeby nabywców się zmieniły. Największą zmianą dotyczącą preferowanego wyboru stało się zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń – balkon, taras  lub prywatny ogródek. To nie tylko kwestia samej pandemii, bo tendencja ta była  zauważalna znacznie wcześniej. Dziś mamy do czynienia z bardzo świadomym klientem,  który każdą swoją decyzję sprawdza w internecie, konsultuje ze specjalistami i tymi, którzy  niedawno stali przed podobnym wyborem. Dostęp do informacji jest z roku na rok coraz  większy, a to z kolei pozwala nam, deweloperom, proponować osiedla bardziej dopasowane  do potrzeb – podsumowuje Jakub Orski z działu sprzedaży wrocławskiego dewelopera  WPBM „Mój Dom” S.A.  

Omnie redakcja

Avatar