Wiosna na rynku mieszkaniowym w Krakowie

Możliwość komentowania Wiosna na rynku mieszkaniowym w Krakowie została wyłączona, 20/05/2013, przez␣, w␣Uncategorized

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że ożywił się rynek mieszkaniowy w Krakowie. Ceny wzrosły i obecnie średnio wynoszą 5769 zł za m kw. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również domy na obrzeżach miasta. Najchętniej wybierane są te do 650 tys. zł.

Najlepiej sprzedają się najtańsze mieszkania

Z danych Metrohouse wynika, że rynek nieruchomości ożywił się, jednak cały czas największą popularnością cieszą się najtańsze mieszkania – Najchętniej kupowane nieruchomości z rynku wtórnego w Krakowie i okolicach to lokale jedno i dwupokojowe w cenach 200.000 – 350.000 zł. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z najtańszego segmentu  do 200.000 zł. Z kolei średnie ceny najmu mieszkań wahają się między 1200 a 2000 zł – mówi Agata Kluzowicz, ekspert Metrohouse.

W Krakowie podaż jest stosunkowo zróżnicowana jeśli weźmiemy pod uwagę ceny. – Kupujący mogą znaleźć oferty zarówno poniżej 4 tys. złotych za metr jak i za 12 tys. Najwięcej mieszkań wystawionych jest za 6 do 7 tys. – 35%, kolejnych 30% mieści się w przedziale od 5 do 6 tys.. Jeśli dodamy do tego 28% w cenie od 7 do 8 tys. uzyskamy ponad 90% całej podaży – dodaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

Coraz więcej chętnych na dom na obrzeżach

Jednocześnie coraz więcej osób zdecydowana jest przenieść się z centrum na przedmieścia do własnego domu – Najwięcej klientów interesuje się domami wolnostojącymi na obrzeżach Krakowa lub poza jego granicami, w cenach do 650.000 zł. Pojawiło się również  sporo osób poszukujących działek budowlanych, pod zabudowę jednorodzinną do 200.000 zł – mówi Agata Kluzowicz, ekspert Metrohouse.

Oprocentowanie kredytów znów spadło

Wszyscy potencjalni kredytobiorcy mogą cieszyć się z powodu kolejnej obniżki stóp procentowych, która pozytywnie wpływa na wysokość rat – Już 8 miesiąc z rzędu oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych spadało. Obecnie przeciętnie wynosi ono 4,59%, a jeszcze we wrześniu ubiegłego roku było to 6,49%. Dodatkowo w kolejnych miesiąca zapewne będzie jeszcze niższe. W maju, już po raz 6 zostały obniżone bowiem stopy NBP, a w czerwcu możemy spodziewać się kolejnej obniżki. Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Krakowie (o powierzchni 60 m2) spadła od września aż o 575mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Cały czas rośnie również zdolność kredytowa – Wraz ze spadkiem oprocentowania kredyty są bardziej dostępne. Aż o 81 tys. zł wzrosła od września zdolność kredytowa 4-osobowej rodziny z dochodem 8000 zł netto. Przeciętnie banki są gotowe przyznać im 714 tys. zł. Wciąż jednak zdolność kredytowa jest niższa niż np. w 2011 r. kiedy oprocentowanie kredytów było przecież wyższe. Dzieje się tak ponieważ nadal obowiązują zaostrzone wymogi obliczania zdolności kredytowej – podsumowuje Jarosław Sadowski, Expander.

Omnie Związek Firm Doradztwa Finansowego

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm doradztwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy doradztwa finansowego. Celem ZFDF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm doradztwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku doradców oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.