Wiosna bez poślizgu na budowie

Wiosna bez poślizgu na budowie
Możliwość komentowania Wiosna bez poślizgu na budowie została wyłączona, 25/03/2014, przez␣, w␣budowlane, domy, Ekonomiczny dom, Headline, inwestycje, mieszkaniowe, nieruchomości

Mamy już wiosnę, tymczasem prace na budowie idą pełną parą od początku roku. Warunki pogodowe nie spowodowały większych przestojów, a inwestorzy są zadowoleni z postępów.

Inwestorzy, w tym także indywidualni, z pewną dozą niepewności obserwowali aurę, jaka panowała w ostatnich miesiącach. Liczyli się ze wstrzymaniem wielu prac, które następnie trzeba by nadrobić. Na szczęście ich obawy się nie sprawdziły, gdyż pierwsze miesiące tego roku okazały się łaskawe dla sektora budowlanego. Potwierdzają to dane GUS. W okresie styczeń-luty 2014 roku wzrosła liczba domów, których budowę rozpoczęto – do 6834, tj. o 26,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dzięki łagodnej zimie prace prężnie posuwały się naprzód. – Przy budowie domu ważną rolę pełni harmonogram działań, który powinien być dostosowany do warunków atmosferycznych. Dość wysokie jak na tę porę roku temperatury sprawiły, że przerwy w pracach budowlanych były o wiele krótsze niż planowano. Przy niesprzyjających warunkach wszystko mogłoby się wydłużyć – zaznacza René-Xavier Gerard, prezes zarządu spółki Domy Gerard, zajmującej się profesjonalną budową domów jednorodzinnych dla inwestorów prywatnych. Ciepłe dni pozwoliły na przyspieszenie działań, a w niektórych przypadkach nawet na wyprzedzenie ustalonego wcześniej planu.

 Wiosna – czas na działania

Wielu inwestorów prywatnych zabezpiecza się jednak i rozpoczęcie prac budowlanych odkłada na drugi kwartał. Należy wszakże pamiętać, że załatwienie wszystkich formalności może długo potrwać. Trzeba odpowiednio wcześnie uruchomić procedurę uzyskania pozwolenia na budowę, zaprojektować dom i określić swoje preferencje związane z jego wyglądem i funkcjonalnością. Poza tym należy zdecydować się na konkretne materiały i wybrać ekipę budowlaną. Warto w tym momencie zastanowić się nad wyborem firmy, która wybuduje dla nas dom od początku do końca. – Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących czas, gdyż wszystkie formalności i prace związane z powstaniem domu wymagają dużego zaangażowania. Niejednokrotnie budowa systemem gospodarczym trwa całymi latami i zamiast spełnienia marzeń okazuje się udręką – wspomina René-Xavier Gerard ze spółki Domy Gerard. – Stawianie domu z profesjonalną firmą daje możliwość stałych konsultacji z ekspertami, już choćby w kwestii wyboru projektu, a następnie przy doborze materiałów i dalszych pracach – dodaje.

Inwestorzy liczą, że początek wiosny będzie im sprzyjał i dobra passa ich nie opuści. W odróżnieniu od zeszłego roku, zimą nie trzeba było wstrzymywać większości prac. Porównując – w okresie trzech pierwszych miesięcy 2013 roku inwestorzy oddali do użytku 20946 domów, tj. o 2% więcej niż rok wcześniej. Zmniejszyła się jednak liczba domów, których budowę rozpoczęto. Kapryśna aura zrobiła więc swoje.

Omnie Agata Małecka