Więcej nowych mieszkań, ceny niższe

Możliwość komentowania Więcej nowych mieszkań, ceny niższe została wyłączona, 17/04/2012, przez␣, w␣mieszkaniowe, nieruchomości

Na rynku deweloperskim mamy duży wybór mieszkań w coraz niższych cenach

W ofercie deweloperów przybywa mieszkań. W pierwszych trzech miesiącach tego roku w siedmiu największych miastach w kraju do sprzedaży trafiło prawie o 4 proc. nowych mieszkań więcej niż w poprzednim kwartale.

Jak podaje Emmerson, zdecydowanie najwięcej nowych lokali przybyło w Łodzi – 12,7 proc. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach minionego roku. Oferta krakowskich deweloperów też sporo wzrosła, bo aż o 8 proc. Znaczny wzrost został również odnotowany we Wrocławiu, gdzie w I kw. tego roku weszło na rynek o 6,8 proc. mieszkań więcej niż w IV kw. 2011 roku.

W Warszawie nowa podaż zwiększyła się już tylko o 3,3 proc. W Gdańsku wartość wzrostu kwartał do kwartału wyniosła 2 proc. Z kolei w Poznaniu i Katowicach od stycznia do marca deweloperzy wprowadzili na rynek mniej mieszkań niż w okresie październik-grudzień 2011. W Poznaniu spadek wyniósł 9,6 proc., a w Katowicach 1,4 proc., wynika z zestawień firmy Emmerson.

Spadek cen od 7-13 proc.

Choć w naszym kraju nie było gwałtownych przecen nowych mieszkań, jakie miały miejsce w niektórych krajach europejskich, to dziś można je kupić o wiele taniej niż dwa lata temu. Przyczyną spadku cen jest m.in. zmiana profilu oferty deweloperów, którzy wprowadzają na rynek coraz tańsze inwestycje mieszkaniowe w standardzie popularnym i oferują w nich nieduże kompaktowe lokale.

– Klienci poszukują teraz mieszkań w cenie do ok. 300 tys. zł. To kwota, do wysokości której banki standardowo rozpatrują wszystkie wnioski o kredyt hipoteczny, co ściśle wiąże się z popularnością ofert w podobnym przedziale cenowym. W takiej kwocie w Warszawie można kupić niewielkie mieszkanie. W naszej inwestycji Rezydencja Kościuszki w przylegającym do stolicy Piastowie klienci mogą dostać większe, rodzinne lokum. Dwupokojowe mieszkanie mamy w ofercie już od 257 tys., a trzypokojowy lokal o metrażu 56 mkw. od 339 tys. zł – tłumaczy Wojciech Stisz, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w BARC Warszawa SA.
Z analizy Emmerson wynika, że średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym w zależności od miasta w ciągu ostatnich dwu lat spadły od 7-13 proc. Największa korekta miała miejsce we Wrocławiu (o 13,4 proc.) i Krakowie (o 11,2 proc.) oraz w Łodzi (o 10, 8 proc.). W Warszawie nowe mieszkania staniały od 2010 roku o 8,9 proc., a w Gdańsku o 7,1 proc. Ewenementem na rynku deweloperskim są Katowice, gdzie średnie ceny mieszkań od 2010 roku wzrosły o 1,6 proc.

W pierwszym kwartale 2012 roku w większości dużych miast analitycy Emmerson również odnotowali niewielkie spadki cen nowych mieszkań. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wobec poprzedniego kwartału w Warszawie i Łodzi ceny spadły o ok. 100 zł za mkw. We Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach można kupić mieszkanie przeciętnie o ok. 70 zł za mkw. taniej. Dla odmiany w Poznaniu, gdzie deweloperzy nie byli ostatnio zbyt aktywni, a nowo wprowadzona na rynek oferta w I kwartale tego roku była mniejsza niż w poprzednim, odnotowano wzrost stawek na rynku pierwotnym o ponad 50 zł za mkw.

Stabilna sprzedaż kredytów

Popyt na mieszkania nie maleje. Wskazuje na to choćby liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych. Pod koniec 2011 roku analitycy prognozowali spadek sprzedaży hipotek w pierwszych miesiącach tego roku nawet o 15 proc. Miało to być efektem wycofywania z rynku pożyczek walutowych, zamykania programu Rodzina na Swoim i wejścia w życie rekomendacji, która stała się przyczyną znacznego obniżenia zdolności kredytowej pożyczkobiorców.

Dynamika sprzedaży rzeczywiście wyhamowała, ale nie tak bardzo jak przewidywano i tylko na początku roku. W styczniu skala spadku, licząc rok do roku, wyniosła 10 proc. Luty okazał się zaś lepszy niż rok temu. Na rynek trafiło 3,173 mln zł, wobec 3,101 mln zł w 2011 roku.

Więcej na: www.barcwarszawa.pl

Omnie BARC Warszawa S.A.

BARC jest jedną z najbardziej doświadczonych firm deweloperskich na rynku warszawskim. Istnieje od 1995 roku i zrealizował takie inwestycje jak: Nadbudowa Ministerstwa Sprawiedliwości, dwa biurowce w centrum Warszawy, Osiedle Domów Jednorodzinnych Słoneczna Polana w Magdalence, Osiedla mieszkaniowe: Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich w Chomiczówce, Osiedle Pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Rezydencja Kościuszki w Piastowie i Osiedle Przytulne w Wawrze, gdzie oferuje domy. Inwestorowi zaufało już ponad 5 tys. osób, wybierając mieszkania i domy przez niego wybudowane. Jako jedna z niewielu firm deweloperskich BARC przekazuje klucze do mieszkań przy podpisywaniu aktu notarialnego, który przenosi prawa własności na kupującego.