Jak planować domowy budżet?

Jak planować domowy budżet?

Planowanie budżetu pomoże nam w oszczędzaniu. Przygotujcie plik, w którym wydzielicie kolumny przychodów i wydatków. Z tych ostatnich trzeba wydzielić obowiązkowe i priorytetowe opłaty – hipotekę, przybliżone koszty artykułów spożywczych, czynsz itd. Jeśli przeliczymy takie koszty, dowiemy się, ile pieniędzy nam zostanie, a to pozwoli na zaoszczędzenie 5-7 proc. z domowego budżetu.

Po rozplanowaniu wydatków można określić, jakie koszty warto ograniczyć, przenieść lub wykluczyć. Najważniejszym celem takiego działania jest zrozumienie, na co wydajemy pieniądze. A to z kolei jest potrzebne do wprowadzenia zmian w ich przepływie i ukierunkowania na bardziej kluczowe wydatki.

Zwróćcie szczególną uwagę na drugorzędne wydatki domowego budżetu, z którymi wiążą się niewielkie koszty. Czasem pozbycie się ich jest o wiele prostsze niż zmniejszenie kosztów na podstawowe wydatki. Zadziwiające jest to, że jeśli dostosujemy się do przyjętego planu, w ciągu 2 miesięcy wypracujemy dobry nawyk: zobaczymy jak można bezboleśnie zmniejszyć swoje wydatki.

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Justyna Kostrzewska

Specjalista ds. PR i marketingu w firmie Szybko.pl Sp. z o.o. od czerwca 2009 r. do lipca 2012 r. Jeden z redaktorów serwisu abcNieruchomości.pl. Absolwentka filologii rosyjskiej i etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowego Studium Public Relations.