W Polsce wciąż za mało mieszkań

W Polsce wciąż za mało mieszkań
Możliwość komentowania W Polsce wciąż za mało mieszkań została wyłączona, 17/02/2016, przez␣, w␣architektura i design, budownictwo, ceny, Headline, kredyty, mieszkania, nieruchomości

Mimo że Polacy kupują coraz więcej mieszkań, a liczba lokali rośnie to jednak w europejskim zestawieniu wypadamy blado. Średnio w Europie na 1000 mieszkańców przypada 460 lokali, to w Polsce prawie o 100 mniej.

Według danych w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 366 lokali. Mimo, że liczba oddawanych lokali rośnie – wciąż jednak mówimy o deficycie. Na uwagę zasługuje fakt, że wciąż mało jest mieszkań komunalnych – w 2015 r. liczba tych lokali oddanych do użytku jest o 1 tys. mniejsza niż w 2014 r. i wynosi 3,5 tys. Co 6-7 Polak mieszka w lokalu, który nie spełnia standardów: aż 50% Polaków nie ma dostępu do wszystkich mediów, wody i centralnego ogrzewania.

W Polsce mamy problem z dostępnością mieszkań, ponieważ cena za mkw. lokalu różni się od średniego wynagrodzenia. Małgorzata Salamon, dyrektor Fundacji Habitat for Humanity Poland tłumaczy, że bardzo ważne jest wsparcie budownictwa mieszkań przez gminy. Polityka mieszkaniowa oparta na promowaniu własności trafia tylko do 40% polskiego społeczeństwa.

źródło: inwestycje.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.