W oczekiwaniu na najemców

W oczekiwaniu na najemców
Możliwość komentowania W oczekiwaniu na najemców została wyłączona, 18/08/2014, przez␣, w␣Headline, wynajem

Właściciele mieszkań do wynajęcia powinni już przygotowywać się na zwiększony popyt ze strony studentów przyjeżdżających do dużych miast i wynajmujących mieszkania na czas studiów. Sierpień i wrzesień będą okresem kiedy najszybciej można znaleźć najemcę, jak również uzyskać korzystną cenę. Warto zauważyć, że wbrew panującym stereotypom studenci nie są najtrudniejszą grupą wynajmujących. Ich główną zaletą jest fakt, że w ponad 60% przypadków koszty mieszkania pokrywają rodzice, co gwarantuje regularne opłacanie czynszu.

Koszty wynajmu w polskich miastach są bardzo zróżnicowane. Wynajem kawalerki w Toruniu to zaledwie 53% kosztu zbliżonej oferty w Warszawie. Aby wynająć jeden pokój w większości miast wystarczy dysponować budżetem około 1 000 złotych. W ramach takiego budżetu zmieszczą się wynajmujący w Białymstoku, Toruniu, Bydgoszczy, Gdyni, Olsztynie, Łodzi i Poznaniu. Aby wynająć dwa pokoje należy dysponować kwotą minimum 1 090 złotych (w Olsztynie). W Gdańsku czy Krakowie to już koszt około 1 450 – 1 500 zł. Najdroższej jest w Warszawie (aż 1 970 zł). W przypadku dużych mieszkań 3-pokojowych minimalne koszty to 1 290 złotych (w Toruniu). W Krakowie, Wrocławiu
i Gdańsku – 2 000 zł, a w stolicy – 2 815 złotych miesięcznie.

Dobrą informacją dla poszukujących jest fakt, że w większości miast aktualne koszty wynajmu są nieco niższe niż przed rokiem. Taniej można wynająć w Poznaniu – średnio o 7%; w Olsztynie – 5%; we Wrocławiu – 4% oraz w Gdyni i Bydgoszczy. Bez większych zmian pozostają koszty w Krakowie, Katowicach, Toruniu, Białymstoku i Bydgoszczy. W Warszawie nieznacznie tańszy jest wynajem kawalerki i mieszkania dwupokojowego, ale za trzy pokoje trzeba zapłacić średnio 300 złotych więcej niż przed rokiem.

koszty wynajmu

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.