W Gdańsku widoczny pośpiech kupujących

W Gdańsku widoczny pośpiech kupujących
Możliwość komentowania W Gdańsku widoczny pośpiech kupujących została wyłączona, 03/01/2014, przez␣, w␣ceny, Gdańsk, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny mieszkań
w Gdańsku utrzymują się na poziomie zbliżonym do grudnia 2012 r. Widoczne są jedynie nieznaczne wahania na korzyść kupujących.

Pośpiech przed nowym rokiem

W Gdańsku wyraźnie widoczny jest pośpiech kupujących, którym zależy na sfinalizowaniu transakcji przed końcem 2013 roku. Jeszcze tylko w grudniu banki będą bowiem udzielały kredytów hipotecznych na starych warunkach, umożliwiając kredytowanie 100 proc. wartości nieruchomości. – Taka sytuacja sprzyja sprzedającym, wzmożony ruch sprawia, że zainteresowaniem cieszą się nawet mieszkania, które od dłuższego czasu nie mogły znaleźć nowych właścicieli – komentuje Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse.

Jak prognozują eksperci, w 2014 roku wzrośnie zainteresowanie rynkiem pierwotnym. Wiąże się to ze startem programu Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu Polacy będą mogli uzyskać rządowe wsparcie przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim. – ­W Gdańsku spodziewamy się wzrostu zainteresowania rynkiem pierwotnym, ponieważ znaczna część mieszkań w trójmiejskiej ofercie mieści się w limitach programu MdM dodaje ekspert.

Droższe kawalerki, tańsze większe mieszkania

Mimo że w Gdańsku ceny nieruchomości utrzymują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, można dostrzec nieznaczne różnice w zależności od lokalizacji i rozmiarów nabywanych mieszkań.
Bardzo popularne w ostatnim czasie kawalerki, podrożały średnio o 2 proc., w stosunku do ubiegłego miesiąca  – podaje Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Nadal nie brakuje ich w ofercie, stanowią obecnie 11 proc. całego rynku. Potaniały natomiast duże, pięciopokojowe mieszkania – ich wartość spadła średnio o prawie 7 proc. Jak twierdzi ekspert Szybko.pl, jest to skutek słabnącego zainteresowania tego typu lokalami.

Sprawdzaj ceny nieruchomości w Trójmieście

Omnie Marcin Jańczuk

Avatar
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.