W Gdańsku rynek pierwotny rywalizuje z wtórnym

W Gdańsku rynek pierwotny rywalizuje z wtórnym
Możliwość komentowania W Gdańsku rynek pierwotny rywalizuje z wtórnym została wyłączona, 24/03/2014, przez␣, w␣Gdańsk, Headline, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, pomorskie, regiony

Najpopularniejsze są małe mieszkania

W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku w Gdańsku średnia cena ofertowa nieruchomości wzrosła o 2% i wynosi obecnie 5 340 złotych. Kupujący poszukują przede wszystkim małych lokali, kawalerek lub dwóch pokoi.  Duże zainteresowanie niewielkimi nieruchomościami podniosło ich ceny.Najdroższe są kawalerki, których średni koszt wynosi 5 690 zł. Mieszkania dwupokojowe są nieco tańsze i kosztują 5 600 zł. Warto zauważyć, że zwiększone zapotrzebowanie na małe mieszkania odbiło się na cenach tych większych. Duże rodziny czy osoby lubiące przestrzeń mogą znaleźć więc cztero- i pięciopokojowe mieszkanie już za 3 600 zł za metr kwadratowy. Są to najtańsze nieruchomości w Gdańsku.

Wzrost cen ograniczony przez MdM

Jak wynika z najnowszego raportu, w Gdańsku średnia cena transakcyjna, w porównaniu do zeszłego miesiąca, nieznacznie wzrosła i wynosi obecnie 4 937 zł. Przebicie granicy 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy będzie jednak trudne, ponieważ w mieście dostępna jest duża liczba nieruchomości kwalifikujących się do programu MdM. – Kupujący mogą wybierać między tańszymi lokalami z rynku wtórnego lub nieco droższymi, oferowanymi przez deweloperów, dofinansowanymi jednak przez rządowy program – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Rywalizację o klienta widać w zestawieniu najchętniej nabywanych lokali. Największą popularnością cieszą się nieruchomości w kamienicach w Śródmieściu i we Wrzeszczu oraz te w nowym budownictwie. Spadło natomiast zainteresowanie mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty. Średnia powierzchnia nieruchomości kupowanych w Gdańsku nieznacznie przekracza 60 metrów kwadratowych, natomiast transakcje finalizowały się na poziomie 250 – 330 tysięcy złotych.

Omnie Marta Kosińska

Avatar
Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.