Umowy z gazownią, elektrownią i innymi dostawcami /fragment książki/

Możliwość komentowania Umowy z gazownią, elektrownią i innymi dostawcami /fragment książki/ została wyłączona, 02/08/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, porady, prawo

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

Aby zapewnić sobie nieprzerwane (i właściwie rozliczane) dostawy energii elektrycznej i gazu musisz udać się razem z byłym właścicielem mieszkania do firm dostarczających te nośniki energii i zgłosić fakt zmiany właściciela mieszkania. W czasie wizyt w tych firmach nastąpi rozwiązanie umów z poprzednim właścicielem i podpisanie umów z tobą. Konieczne będzie przedstawienie wskazań liczników prądu i gazu (spisanych w momencie przekazania kluczy), a także wypisu aktu notarialnego sprzedaży. Za prąd i gaz zużyty do momentu spisania stanu liczników zapłaci były właściciel. Za prąd i gaz zużyty później zapłacisz ty.

Kwota do zapłacenia na pierwszej fakturze, jaką przyśle ci elektrownia (dotyczy ona prawie zawsze prognozowanego zużycia) będzie najprawdopodobniej taka, jaka przypadała na poprzedniego użytkownika mieszkania. Jeśli po pewnym czasie okaże się, że zużywasz mniej prądu – skontaktuj się z firmą, która go dostarcza i złóż wniosek o urealnienie (zmniejszenie) prognoz zużycia, co zaowocuje niższymi rachunkami. Analogicznie postąp jeśli chodzi o gaz.

W przypadku telefonu stacjonarnego, internetu stacjonarnego i telewizji kablowej, które nie muszą działać od razu, lepiej postąpić inaczej. Sprzedający mieszkanie powinien wcześniej (jeszcze przed przekazaniem kluczy) rozwiązać umowy z dostawcami tych usług. Po zakupie mieszkania możesz, jeśli zechcesz, podpisać z nimi nowe umowy, podpisać je z innymi firmami, bądź też w ogóle nie korzystać z tych usług.

Tagi:␣
adEstymator

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.