Trudno o optymizm

Trudno o optymizm
Możliwość komentowania Trudno o optymizm została wyłączona, 08/11/2011, przez␣, w␣Białystok, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Olsztyn, Poznań, raporty, Sopot, sprzedaż, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław

Jesień należy do okresów o większej niż przeciętna aktywności na rynku nieruchomości. Po wakacjach odżywa nie tylko rynek najmu, ale także zawiera się więcej transakcji kupna-sprzedaży. Podobnie jest również w tym roku. Jednak ta zwiększona aktywność nie jest w stanie zahamować trendu spadku cen ofertowych. W październiku po raz kolejny obniżyły się ceny ofertowe w większości z 15-tki analizowanych miast, średnio w ciągu miesiąca o 0,4 punktu procentowego. Największa korekta nastąpiła w Toruniu (-1,2%), Sopocie (-1,1%), Szczecinie (-1,1%) i Warszawie (-1%).

Od października 2010 ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego spadły średnio o 4,7%. Najwięcej na wartości straciły mieszkania w Łodzi -9,3% i Wrocławiu -8,2%. Wyższy niż przeciętny spadek nastąpił również w Gdańsku (-6,5%), Poznaniu (-5,1%), Olsztynie (-5,9%), Szczecinie (-5,6%) i Katowicach (-5,2%). Najbardziej stabilne są ceny w Białymstoku i Lublinie, gdzie spadki wynoszą mniej niż 100 złotych na metrze w ciągu roku.

Trudno być optymistą i liczyć na ożywienie na rynku nieruchomości. Tym razem w nie najlepszej sytuacji są zarówno sprzedający, którzy nie mogą liczyć na jakiekolwiek wzrosty cen, ale również kupujący. Po pierwsze patrząc na bardzo niestabilną, a co gorsze trudną do przewidzenia sytuację na światowym rynku finansowym, niełatwo podejmować decyzję o zadłużaniu się na kilkadziesiąt lat. Po drugie również banki udzielają kredytów z coraz większą ostrożnością.

Średnie ceny ofertowe

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
 
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.