Totalbud wznosi Mińską 63 w Warszawie Konstrukcja budynku rzadko spotykana na rynku deweloperskim

Totalbud wznosi Mińską 63 w Warszawie Konstrukcja budynku rzadko spotykana na rynku deweloperskim
Możliwość komentowania Totalbud wznosi Mińską 63 w Warszawie Konstrukcja budynku rzadko spotykana na rynku deweloperskim została wyłączona, 04/03/2020, przez␣, w␣Headline, Uncategorized

Stołeczny generalny wykonawca Totalbud SA planowo realizuje budowę obiektu mieszkalnego Mińska 63 na stołecznej Pradze Południe. Inwestycję spółki deweloperskiej Syrena Invest zaprojektowała pracownia architektoniczna AMP atelier. Budynek na planie litery „F” powstaje w ostrych granicach działki o powierzchni 4989 mkw. Obiekt osiągnie powierzchnię zabudowy 1982 mkw. Liczba kondygnacji nadziemnych wyniesie od pięciu do ośmiu. Mińska 63 zaoferuje 156 mieszkań o powierzchniach od 27 do 102 mkw. W części parterowej znajdzie się dziewięć lokali użytkowych – pięć przeznaczonych na biura i cztery na działalność handlowo-usługową. Kondygnacja podziemna o powierzchni 4122 mkw. pomieści 166 miejsc parkingowych.

     W sposób bardzo charakterystyczny dla procesów budowlanych na warszawskiej starej Pradze przed realizacją inwestycji należało wzmocnić sąsiedni, nie podpiwniczony, budynek przedwojenny, do którego nie zachowała się żadna dokumentacja architektoniczno-budowlana. W celu zainicjowania robót przy wykopie fundamentowym pod Mińską 63 sąsiedni budynek z okresu międzywojennego najpierw musiał zostać podbity i wzmocniony wysokociśnieniową iniekcją strumieniową w technologii „jet grouting”.

     Budynek Mińskiej 63 z fundamentem w technologii „białej wanny” ma konstrukcję słupowo-płytową – najkorzystniejszą dla przyszłych nabywców mieszkań, ponieważ pozwalającą na zmiany układów funkcjonalnych lokali w stosunku do projektu bazowego.

     Realizację inwestycji komentuje kierownik budowy z ramienia Totalbudu Daniel Lis: „Z inżynierskiego punktu widzenia mamy tu budowę bardzo interesującą, ponieważ skomplikowaną w części podziemnej i w takiej konfiguracji technicznej rzadko spotykaną w branży mieszkaniowej. Zgodnie z wcześniejszymi, prawidłowymi, badaniami geologicznymi zetknęliśmy się z wysokim poziomem wód gruntowych. Cały teren działki był odwadniany, ponieważ woda była bezpośrednio pod płytą denną. Jest ona w części kotwiona palami. Płyta denna jest bardzo skomplikowaną konstrukcją ze względu na dwa główne czynniki – bardzo dużą ilość przegłębień oraz osadzenie w niej instalacji wentylacyjnej. Jest ona mniej typowa także dlatego, że nie występuje w niej klasyczny poziom -2. W przypadku Mińskiej 63 poziom ten – w sposób umowny – można by nazwać »poziomem -1,5«. Płyta zawiera m.in. 20 przegłębień o wysokości 1,55 m pod systemy parkowania Parklift 340, na których znajdzie się 40 samochodów. W budowie części garażowej było zatem dużo różnych utrudnień, niemniej cała budowa biegnie zgodnie z harmonogramem”.

     Obecnie budowany jest poziom +3, czyli drugie piętra poszczególnych części budynku. Mińska 63 stan surowy otwarty osiągnie w czerwcu tego roku. Przekazywanie mieszkań ich nabywcom planowane jest na maj roku 2021.

Omnie redakcja