TOP 10 najbardziej romantycznych polskich miast

TOP 10 najbardziej romantycznych polskich miast
Możliwość komentowania TOP 10 najbardziej romantycznych polskich miast została wyłączona, 14/02/2013, przez␣, w␣Gdańsk, Kraków, miasta, Toruń, wynajem

Kazimierz Dolny, Kraków, Zakopane i Gdańsk to najbardziej romantyczne polskie miasta – wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker na portalu Facebook. Dwupokojowe „M” w jednym z nich można już mieć za niespełna 130 tys. zł. Najdroższe znaleźć można w Kazimierzu Dolny, Zakopanem i Sopocie.

Z okazji Walentynek Home Broker spytał użytkowników portalu społecznościowego Facebook, które polskie miasto według nich jest najbardziej romantyczne. W badaniu wzięło udział 15 tys. osób, z czego prawie połowa opowiedziała się za Gdańskiem. Przekonać mogły ich urokliwe Stare Miasto czy bliskość morza. Co dziesiąty respondent wskazał też na stolicę polskich Tatr – Zakopane i dawną stolicę Polski – Kraków. Najmniej głosów zdobyły: Toruń (2,3%), Sandomierz (1,8%) i Zielona Góra (1,6%).

 

Do wyboru ćwierć miliona seansów

Bliskość gór, plaży czy atrakcyjne architektonicznie dzielnice miasta, to nie wszystko na co zwracać uwagę mogą zakochani. W zwycięskim Gdańsku mogą oni się wybrać na romantyczne spacery po jednym z licznych parków o łącznej powierzchni 747 ha, zwiedzanie jednego z 20 muzeów. Przed kolacją przy świecach można się też wybrać na jeden z licznych seansów filmowych. GUS w 2011 roku zliczył ich aż 71729.

Pod tym względem zwycięski Gdańsk ustępuje jedynie Wrocławiowi (miejsce 5), Krakowowi (miejsce 3) i Warszawie (miejsce 7). W miastach tych zakochani mieli do wyboru odpowiednio 96, 133 i niespełna 252 tysiące seansów filmowych. Słaby wynik w tym zakresie na poziomie 1774 seansów filmowych w 2011 roku nie przeszkodził jednak Zakopanemu w zajęciu zaszczytnego drugiego miejsca w rankingu najbardziej romantycznych lokalizacji w Polsce. Natomiast w Kazimierzu Dolnym stałego kina w ogóle nie ma, a mimo to posiada on silną czwartą pozycję na mapie romantycznych polskich miast. Zakochani mogą w Kazimierzu spędzić miło czas w restauracji lub kawiarni na zabytkowym rynku, zwiedzając liczne galerie sztuki czy muzea. Na wielbicieli spacerów czekają natomiast: nadwiślański bulwar, Góra Trzech Krzyży, ruiny zamku i liczne wąwozy lessowe.

„Romantyczna” nieruchomość za niespełna 130 tysięcy

Ile zakochani musieliby zapłacić, żeby zamieszkać w najbardziej romantycznych miastach? Gdyby szukali mieszkania dwupokojowego, to w Gdańsku musieliby na nie wydać przeciętnie niespełna 210 tys. zł. W Krakowie byłoby to około 270 tys. zł, a w Zakopanym blisko 400 tysięcy. W Kazimierzu Dolnym najpopularniejsze są domy, a nie mieszkania i dlatego też tu cena zakupu byłaby najwyższa. Gdyby tę ofertową skorygować o 15% (o tyle średnia ofertowa różni się wg badań Home Broker od średniej transakcyjnej), to i tak niezbędna byłaby kwota rzędu 800 tys. zł żeby myśleć o zakupie przeciętnego domu o powierzchni 100 m kw. Najtaniej byłoby kupić nieruchomość w Sandomierzu i Zielonej Górze. W obu tych lokalizacjach zakup 2-pok. mieszkania pochłonęła by mniej niż 130 tys. zł.

 

Do wyboru pozostaje też miesiąc miodowy lub romantyczny weekend

Jeśli pobyt zakochanych miał trwać krócej racjonalne byłoby wynajęcie nieruchomości, a nie jej zakup. W badanych miastach ceny ofertowe najmu 2-pok. mieszkania oscylują w granicach od 1 tys.(Toruń i Zielona Góra) do 2,6 tys. zł (Warszawa) miesięcznie. W przypadku Sandomierza i Kazimierza Dolnego podaż tego typu ofert najmu jest na tyle ograniczona, że niezbędne mogłoby okazać się skorzystanie z kwater prywatnych lub hotelu. W obu miastach najtańsze oferty kwater to wydatek rzędu 30 – 40 zł za osobę za dobę. Luksusowy pokój w hotelu kosztować może w tych miastach od 170 do 230 zł za osobę za noc.

Bartosz Turek, Robert Latuszek

Home Broker

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Bartosz Turek

Avatar
Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.