Tańsze działki, drogie domy

Możliwość komentowania Tańsze działki, drogie domy została wyłączona, 14/12/2012, przez␣, w␣nieruchomości

Ceny działek budowlanych spadają, ale w dużych miastach i ich okolicach korekta jest niewielka. Ceny trzymają też domy

Chociaż wiele osób myśli o budowie własnego domu, wysokie ceny gruntów w dużych miastach i ich okolicach powodują, że niewielu się na to decyduje. Ze względu na swoją cenę dom usytuowany w dużej aglomeracji lub na jej obrzeżach wciąż postrzegany jest jak luksus. Sam zakup ziemi to wydatek, na który stać nielicznych, a do niego dochodzi jeszcze koszt budowy.

Choć działki pod budowę tanieją, ich ceny są nadal za wysokie dla zdecydowanej większości osób. W ciągu trzeciego kwartału 2012 roku ziemia pod budowę w całym kraju staniała średnio o 10 proc., czytamy w raporcie Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. Spadki w dużych miastach były jednak znacznie niższe i wyniosły przeciętnie 3 proc. Do większej korekty cen gruntów budowlanych doszło poza aglomeracjami – średnio o 17 proc.

Stołeczne parcele średnio po 860 zł/mkw.

Do najdroższych polskich lokalizacji niezmiennie należy Warszawa, gdzie zakup parceli wiąże się ze średnim wydatkiem 860 zł za metr kwadratowy. W połowie bieżącego roku stołeczne działki kosztowały 890 zł/mkw., podają analitycy.

W Poznaniu i Krakowie stawki są o ponad połowę niższe. Za grunty budowlane w tych miastach trzeba zapłacić około 400 zł/mkw. Jeszcze taniej jest we Wrocławiu, gdzie średnio wydamy 275 zł/mkw. W Gdańsku mkw. ziemi pod budowę kosztuje 290 zł, a w Katowicach 255 zł. W żadnym z polskich miast średnia cena metra działki budowlanej nie jest niższa niż 100 zł/mkw., a najtaniej jest w Zielonej Górze, Kielcach i Rzeszowie.

Najdroższe domy w Warszawie

Podobnie, jak w przypadku działek budowlanych, tak i ceny domów w Warszawie należą do najwyższych w kraju. Na stołecznym rynku deweloperskim najtaniej kupimy dom w Wesołej (5270 zł/mkw.), a najdrożej w Śródmieściu i na Ochocie – średnio za ponad 10 tys. zł/mkw., wynika z listopadowego zestawienia cen portalu Domiporta.pl. W cenie poniżej 5 000 zł/ mkw. znajdziemy nowy dom poza Warszawą, w Brwinowie, Pruszkowie, Ożarowie Mazowieckim, Markach, Radzyminie i Zielonce. Na rynku wtórnym ceny nieruchomości jednorodzinnych są na ogół znacznie wyższe niż na pierwotnym.

Do najbardziej ekonomicznych rozwiązań należą na pewno segmenty. Dominują w ofercie deweloperów, a ich atrakcyjność wiąże się z niższą ceną w porównaniu do domów wolnostojących. Mimo sąsiadów, podobnie jak w przypadku budynków jednorodzinnych mamy do dyspozycji własny ogród, a zamieszkiwana powierzchnia ulega takiemu samemu wyraźnemu podziałowi na przestrzeń dzienną i sypialną. Ponadto na osiedlach, gdzie usytuowane są segmenty powstają swego rodzaju sąsiedzkie społeczności, co sprzyja zwiększeniu bezpieczeństwa.

U dewelopera taniej

Ze względu na przystępniejsze ceny segmenty cieszą się zainteresowaniem kupujących, szczególnie w największych miastach, gdzie nieruchomości są najbardziej kosztowne. U deweloperów znajdziemy dziś na nie często duże obniżki cen. Na przykład w Warszawie w pobliżu Wału Miedzyszyńskiego można kupić nowoczesny, gotowy segment nawet o 50 tys. zł taniej niż wcześniej. Na Osiedlu Przytulnym położonym przy ulicy Kadetów ceny niektórych domów spadły nawet o 20 proc. W inwestycji Barc Warszawa SA. można kupić oddane do użytku segmenty o pow. od 163 do 196 mkw. w kwocie od 4474 tys. zł/mkw. Takie stawki wcześniej można było znaleźć tylko w miejscowościach podwarszawskich.

Trend związany z przeprowadzkami z centrów miast na tereny podmiejskie jest nadal widoczny. Dotychczas zauważalny był głównie w stolicy i innych dużych aglomeracjach, a teraz objął też mniejsze miasta. Z danych GUS z bieżącego roku wynika, że na zamieszkanie poza miastem decyduje się coraz więcej Polaków. Wśród najbardziej wyludniających się miast jest Poznań, ale także Łódź, Katowice, Częstochowa, czy Sosnowiec. Osoby decydujące się na opuszczenie centrów miast poszukują najczęściej większej przestrzeni życiowej jako alternatywy dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Autor: Barc Warszawa S.A.

 

Omnie BARC Warszawa S.A.

Avatar
BARC jest jedną z najbardziej doświadczonych firm deweloperskich na rynku warszawskim. Istnieje od 1995 roku i zrealizował takie inwestycje jak: Nadbudowa Ministerstwa Sprawiedliwości, dwa biurowce w centrum Warszawy, Osiedle Domów Jednorodzinnych Słoneczna Polana w Magdalence, Osiedla mieszkaniowe: Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich w Chomiczówce, Osiedle Pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Rezydencja Kościuszki w Piastowie i Osiedle Przytulne w Wawrze, gdzie oferuje domy. Inwestorowi zaufało już ponad 5 tys. osób, wybierając mieszkania i domy przez niego wybudowane. Jako jedna z niewielu firm deweloperskich BARC przekazuje klucze do mieszkań przy podpisywaniu aktu notarialnego, który przenosi prawa własności na kupującego.