Szczyt sezonu wynajmu

Szczyt sezonu wynajmu

Sierpień i wrzesień to okres wzmożonego ruchu na rynku wynajmu, ze względu na studentów poszukujących kwater na kolejny rok akademicki. Jest to okres, kiedy właściciele mają możliwość szybkiego zawarcia transakcji i uzyskania dobrej ceny. Ze względu na nieproporcjonalnie duży
i skoncentroweany w okresie kilku tygodni popyt, ceny w miesiącach lipiec – wrzesień są zawsze wyższe w porównaniu z resztą roku. W tym roku w lipcu również ma miejsce taka sezonowa podwyżka. Jest jednak taniej w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. W Warszawie średnio o 8 proc., w Krakowie o 4 proc., we Wrocławiu 5 proc. i Gdańsku 6 proc..

Koszty wynajmu mieszkań

wynajem

Najtaniej można wynająć mieszkania w Toruniu i Bydgoszczy, gdzie czynsz za mieszkanie 3-pokojowe jest niższy niż za kawalerkę w Warszawie. W większości miast dysponując kwotą 1000 PLN można bez problemu wynająć kawalerkę. Najpopularniejsze wśród studentów mieszkania 2-pokojowe to koszt rzędu 1020 – 1500 PLN, z wyjątkiem Warszawy i Wrocławia, gdzie trzeba zapłacić średnio odpowiednio 2110 i 1630 PLN.

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.