W stolicy przybywa tańszych mieszkań

Możliwość komentowania W stolicy przybywa tańszych mieszkań została wyłączona, 25/06/2012, przez␣, w␣nieruchomości

Co dziesiąte mieszkanie deweloperskie w Warszawie można kupić za 6 tys. zł/mkw.

W maju br. nowe stołeczne mieszkania oferowane były średnio w cenie ponad 7 800 zł/mkw. Kupowane zaś przeciętnie za 7 640 zł/mkw. (różnica 2,4 proc.), wynika z danych redNet Consulting. To wartość zbliżona do średniej stawki transakcyjnej dla Warszawy 7 500 zł/mkw., którą podaje AMRON i Związek Banków Polskich w analizie podsumowującej zakup mieszkań, na które zaciągane były kredyty w pierwszych trzech miesiącach br.

To średnia, a w jakiej cenie mogą znaleźć mieszkanie osoby poszukujące najtańszych stołecznych ofert? Jak podaje Emmerson, warszawski rynek deweloperski oferuje symboliczną ilość lokali w cenie do 5 000 zł/mkw. Trudno będzie wyszukać takie mieszkanie, bo jak wyliczają analitycy tej firmy, ich udział w całkowitej ofercie stołecznego rynku pierwotnego wynosi tylko 0,4 proc.

Co trzecie nowe mieszkanie do 7 tys. zł/mkw.

Nieco droższe, mieszkania w cenie do 6 000 zł/mkw. stanowią dziś w Warszawie ponad 11 proc. oferty deweloperów, podaje serwis Rynekpierwotny.com. W kwocie do 7 000 zł/mkw. kupimy już co trzeci stołeczny nowy lokal (35,4 proc. oferty).

Poszukujący większych mieszkań warszawiacy wiedzą, że atrakcyjnych cenowo propozycji powinni szukać w inwestycjach, w których w sprzedaży zostały ostatnie oferty. Pojedyncze gotowe lokale oferowane są po znacznie obniżonych cenach. Na niektórych osiedlach w budynkach oddanych do użytkowania można znaleźć je nawet w cenie 5500 zł za metr. W takiej kwocie kupimy np. mieszkanie na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach. Red Real Estate Development wprowadził promocyjne stawki na trzy i czteropokojowe mieszkania o powierzchni od 81 do 96 mkw., które powstały w początkowych etapach realizacji tej inwestycji.

 

Poza Warszawą 5 400 zł/mkw.

 

Poszukujący tańszego lokum mogą znaleźć je poza Warszawą. W miejscowościach okalających stolicę deweloperzy mają w sprzedaży mieszkania w średniej cenie 5 400 zł za mkw., podają analitycy tej firmy. W ciągu dwóch lat cena 1 mkw. w inwestycjach w pobliżu Warszawy spadła o 300 zł/mkw., podaje redNet Consulting. W tym czasie oferta wzrosła o ponad jedną piątą. Deweloperzy decydują się na budowę inwestycji poza stolicą, bo mogą w nich zaoferować tańsze lokale, a takie poszukiwane są teraz przez coraz większą grupę nabywców. W powiatach podwarszawskich czeka na nabywców 4,5 tys. nowych mieszkań.

Używane coraz taniej  

A co znajdziemy na rynku wtórnym? Używane mieszkania w cenie poniżej 5 000 zł za mkw. stanowią nie więcej niż 1 proc. całej stołecznej oferty (dane SalonDomow.pl). W systemie MLS, gdzie prezentowane są oferty na wyłączność z ponad 500 agencji nieruchomości, takich ogłoszeń jest zaledwie kilka. Jednak takich ofert przybywa.

Choć pośrednicy prognozują korektę stawek używanych mieszkań, bo ich wartość jest wciąż przeszacowana, to na spadek przeciętnej mkw. ceny poniżej 5 000 zł nie liczą. Analitycy z Metrohouse oceniają, że oferty w takiej kwocie w najbliższym czasie nie pojawią się, bo dziś średnia cena używanego stołecznego mieszkania jest znacznie wyższa – 7 300 zł/mkw.

Pośrednicy wskazują, że najwięcej mieszkań w cenie do 5 000 zł jest dostępnych na Białołęce, a szczególnie w okolicy ulicy Pasłęckiej. Nieliczne oferty dostępne są też na Pradze Północ, Targówku, i w Wesołej. Tak wyceniane przez właścicieli mieszkania trafiają się też rzadko we Włochach, Ursusie i w Rembertowie. W nielicznych przypadkach można je znaleźć także na Ursynowie, ale są to przeważnie duże powierzchnie w domach w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.

Niska cena mkw. stołecznych mieszkań najczęściej nie wynika ze złego stanu technicznego lokalu, ale dużego metrażu lokali. W najniższej cenie oferowane są mieszkania o powierzchni powyżej 80 – 90 mkw. Metrohouse dysponuje zaledwie ponad 30 mieszkaniami w Warszawie, których cena nie przekracza 5 000 zł/mkw., ale lokale o powierzchni poniżej 50 mkw. to pojedyncze lokale.

 

Autor: RED Real Estate Development

Omnie Red Real Estate Development Sp. z o.o.

Avatar