Stabilne ceny nieruchomości w Poznaniu

Stabilne ceny nieruchomości w Poznaniu
Możliwość komentowania Stabilne ceny nieruchomości w Poznaniu została wyłączona, 27/12/2013, przez␣, w␣ceny, małopolskie, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań, raporty, regiony

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny nieruchomości wtórnych w Poznaniu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku. Nieznaczne wahania wynikają ze wzmożonej aktywności kupujących, którzy chcą zdążyć z zakupem przed nowym rokiem.

Mieszkań szukają młode rodziny i… inwestorzy

W Poznaniu wyraźnie zauważalne jest zwiększone zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym. Wielu kupujących stara się nabyć „własne M” jeszcze przed końcem roku. – Aktywność osób poszukujących lokali związana jest z nowymi przepisami, uniemożliwiającymi kredytowanie 100 proc. wartości nieruchomości – komentuje Ryszard Kamiński, ekspert Metrohouse. – Najliczniejszymi klientami są młode rodziny poszukujące dwu- i trzypokojowych mieszkań oraz inwestorzy, zainteresowani mieszkaniami pod wynajem. W ich wypadku największą popularnością cieszą się kawalerki oraz dwupokojowe mieszkania o niewielkim metrażu.

Ceny na poziomie 2012 roku

Końcówka roku to czas wzrostu cen nieruchomości w stolicy Wielkopolski, który podyktowany jest wzmożonym ruchem na rynku. Szczęśliwie dla kupujących, podwyżka nie jest duża, wynosi średnio 1,4 proc. w stosunku do zeszłego roku. – Najbardziej podrożały kawalerki, a więc lokale cieszące się szczególnym zainteresowaniem W ich wypadku ceny są wyższe o 2,3 proc., choć w kształtowaniu ostatecznych ofert duże znaczenie ma lokalizacja. Najtańsze można znaleźć na Nowym Mieście, gdzie średnia cena wynosi 4 300 PLN za mkw. – Na Łazarzu trzeba zapłacić o 300 PLN więcej, na Jeżycach natomiast metr kosztuje już 6 500 PLN. To i tak mniej niż na Starym Mieście, gdzie kawalerki kosztują ponad 6 900 PLN za mkw.

Tańsze raty kredytów

Dobrą informacją dla kupujących mogą być obniżki cen kredytów. – Wraz ze spadkiem oprocentowania spadają również raty kredytów. Jeśli połączymy to z niższymi cenami nieruchomości, to okaże się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu spadła od września 2012 r. aż o 397 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To obniżka większa o 73 PLN niż w Łodzi, gdzie ceny spadły o 324 PLN. Wysokość rat spadła natomiast najbardziej w stolicy, aż o 640 PLN.

Omnie Marta Kosińska

Avatar
Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.