Stabilne ceny mieszkań w Gdańsku

Stabilne ceny mieszkań w Gdańsku
Możliwość komentowania Stabilne ceny mieszkań w Gdańsku została wyłączona, 23/04/2014, przez␣, w␣ceny, Facebook, Gdańsk, Headline, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, regiony, zachodniopomorskie

Według danych z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny transakcyjne nieruchomości wtórnych w Gdańsku utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca. Dużą popularnością cieszą się małe mieszkania. Wśród dostępnych ofert blisko 30% wystawiono na sprzedaż w cenie powyżej 4 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

 Dwa pokoje, różne warianty

Jak podają eksperci, w Gdańsku ponad 40 procent wszystkich wystawionych na sprzedaż nieruchomości stanowią mieszkania dwupokojowe. Co ciekawe, średni metraż takiego lokalu to 45 metrów kwadratowych, ale największe z nich przekraczają 80 mkw. Trudno natomiast znaleźć takie, które będą mniejsze niż 30 mkw. – W Gdańsku niewiele jest bardzo tanich mieszkań, w cenie poniżej 4 000 zł za metr kwadratowy. Stanowią one niecałe 5% rynku – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Osoby skłonne wydać między 4 a 5 tysięcy za metr mają natomiast do dyspozycji blisko 30% całej podaży.

 Ceny na poziomie sprzed miesiąca

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w Gdańsku średnia cena transakcyjna w ubiegłym miesiącu nadal nie powróciła do poziomu 5 000 zł za metr kwadratowy. Od początku roku nie dało się zaobserwować zdecydowanej reakcji rynku wtórnego na wejście w życie programu dopłat do nowych mieszkań w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. – Duża liczba nieruchomości, które kwalifikowałyby się do MdM miała sprawić, że rynek pierwotny przeważyłby nad wtórnym. Do tego jednak nie doszło – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Warto zauważyć, że w Gdańsku zmalał średni metraż kupowanych mieszkań i wynosi obecnie 57,7 mkw.

Raty kredytów nadal są mniejsze

Oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal jest niższe niż przed rokiem, jednak z miesiąca na miesiąc różnica ta jest coraz mniejsza. Jest to związane z rosnącym oprocentowaniem oraz stosunkowo niskim poziomem stóp procentowych, który obserwowaliśmy wiosną ubiegłego roku.

Kupując mieszkanie będziemy płacili tylko nieco niższą ratę niż wynosiłaby ona przed 12 miesiącami. Rata kredytu zaciąganego na zakup lokalu o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła bowiem od kwietnia 2013 r. o 70 zł.

Jak podaje ekspert, należy przygotować się, że już w połowie roku raty kredytów będą wyższe niż przed rokiem. – Stanie się tak dlatego, że WIBOR w połowie ubiegłego roku był już zbliżony do obecnego poziomu, a marże były niższe – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander.

– Oprocentowanie w połowie tego roku będzie więc wyższe niż w wakacje 2013 r. Dodatkowo ceny mieszkań mogą również utrzymywać się na nieco wyższych poziomach niż przed rokiem. W rezultacie rata z pewnością będzie wyższa.

Więcej informacji na temat nowych inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku znajdziesz TUTAJ

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.