Spółdzielnie zahamowały nowe inwestycje

Spółdzielnie zahamowały nowe inwestycje
Możliwość komentowania Spółdzielnie zahamowały nowe inwestycje została wyłączona, 19/09/2011, przez␣, w␣mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, raporty

Sierpień przyniósł wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania oraz polepszenie wyników budownictwa mieszkaniowego względem lipca br. Niepokoić może fakt spadku aktywności spółdzielni mieszkaniowych na rynku. W sierpniu rozpoczęły one budowę o 63,6% mniejszej liczby mieszkań niż przed rokiem.

Budownictwo mieszkaniowe w sierpniu br., w porównaniu do ósmego miesiąca 2010 roku, odznaczało się polepszeniem aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Wzrosły one odpowiednio o 6,1% i 2,7%. Gorsze dane obserwować można w obszarze liczby nowo rozpoczynanych budów. Ich liczba spadła o 4,5%. Wyniki budownictwa mieszkaniowego w sierpniu były jednak lepsze niż przed miesiącem.

Więcej gotowych mieszkań

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań oddanych do użytkowania na tle wyników za pierwszych osiem miesięcy 2011 roku. W porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem spadła ona o 12,3%. Zeszłomiesięczny wzrost na poziomie 2,7%, wyróżnia się więc pozytywnie. W sierpniu oddano 10,8 tys. nowych mieszkań.

Warto także zwrócić uwagę na wyniki działalności deweloperów. W sierpniu oddali oni do użytkowania o 1,4% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Pomimo spadku jest to jednak wynik znacznie lepszy niż w ostatnich miesiącach. Sumując bowiem wynik za okres od stycznia do sierpnia zakończyli oni budowę 67,1 tys. mieszkań, co oznacza spadek aż o 23,1% względem analogicznego okresu 2010 r. Lepsze dane za sierpień mogą wynikać z faktu, że duża część inwestycji rozpoczynanych po kryzysie ma się ku końcowi. Oznaczałoby to, że najbliższe miesiące mogą przynieść wzrost dynamiki przyrostu liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Warto w tym kontekście przytoczyć także dane GUS, według których kumulacja liczby mieszkań oddanych do użytkowania przypada zazwyczaj na koniec roku.

Spółdzielnie rozpoczęły mniej inwestycji

Sierpień był drugim miesiącem z rzędu, który przyniósł spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. W ósmym miesiącu było ich o 4,5% mniej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 14,5 tys. nowo rozpoczętych lokali. Znacznie gorzej na tym tle wypadają wyniki działalności spółdzielni. Rozpoczęły one budowę jedynie 166 nowych lokali. Oznacza to spadek względem sierpnia zeszłego roku o 63,6%. Dane za pierwszych 8 miesięcy tego roku są także o 52% gorsze niż w analogicznym okresie przed rokiem. Trzeba jednak pamiętać, że spółdzielnie mieszkaniowe są niewielkim graczem na rynku, a więc nie mają dużego wpływu na obraz całego budownictwa mieszkaniowego.

Znacznie większy nań wpływ mają decyzje podejmowane przez deweloperów. W ich przypadku sierpniowe wyniki działalności były lepsze niż obserwowane na całym rynku. Względem ósmego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem spadek liczby rozpoczynanych budów na poziomie 2,3%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 5 tys. nowych lokali. W tym kontekście trzeba pamiętać, że na rynku pierwotnym na nabywców czeka obecnie rekordowo wysoka liczba mieszkań. Warto też zwrócić uwagę na dynamikę tego zjawiska. Jak wynika z danych Home Broker w ostatnich 12 miesiącach liczba lokali oferowanych przez deweloperów wzrosła o blisko 40% w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Trójmieście. W związku z tym, że liczba kupujących nie rośnie aż tak dynamicznie, zaostrza się konkurencja między firmami budującymi mieszkania, co ma przełożenie na spadek cen ofertowych nowych mieszkań.

… i nie przygotowują kolejnych projektów

W sierpniu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 6,1% wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście wynik działania deweloperów wyglądają znacznie lepiej. Wzrost sięgnął 27,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 17,3 tys. lokali. Dla porównania w lipcu było to 16,5 tys. lokali, a przeciętnie w ostatnich 12 miesiącach 15,2 tysiąca. W tym obszarze wyniki działalności spółdzielni także nie napawają optymizmem. W sierpniu uzyskały one pozwolenia na budowę 220 mieszkań, czyli o 65,4% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Pełniejszy obraz rynku dadzą natomiast skumulowane dane o liczbie wydanych pozwoleń w okresie od początku roku. W porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy 2010 roku wzrost na całym rynku sięgnął 6%. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 20,9%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży na rynku pierwotnym nie maleją więc nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym roku spółdzielnie uzyskały o 21,6% mniej pozwoleń niż przed rokiem. Znaczny spadek liczby rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń skutkować będzie dalszym spadkiem i tak niewielkiego udziału spółdzielni na rynku mieszkaniowym.

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Avatar
Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.