Śmiała wizja nowej dzielnicy – Garnizon Kultury

Śmiała wizja nowej dzielnicy – Garnizon Kultury
Możliwość komentowania Śmiała wizja nowej dzielnicy – Garnizon Kultury została wyłączona, 05/12/2014, przez␣, w␣architektura i design, Gdańsk, Headline, miasta, nieruchomości

Powstający w Gdańsku Wrzeszczu Garnizon to wyjątkowy obszar na mapie Trójmiasta. To miejsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością, a śmiałe wizje współczesnych architektów korespondują z neorenesansowymi zabytkami z cegły, gdzie pomysły – jak mądrze zorganizować przestrzeń, wcielane są w czyn w duchu humanizmu, z myślą o potrzebach współczesnego mieszkańca. Odwaga, rozmach i rozwaga to cechy bliskie twórcom Garnizonu. Odwaga – uczestniczenia w niebanalnym projekcie urbanistycznym definiującym na nowo ideę miasta. Rozmach – możliwy dzięki ponad 25 hektarom otwartej przestrzeni w ścisłym centrum miasta. Rozwaga – to wybór najlepszej lokalizacji ze świetną komunikacją, pełną infrastrukturą handlową, usługową, oświatową i sportową, z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym zaledwie 500 metrów od granicy dzielnicy, z plażą Zatoki Gdańskiej i Starym Miastem, dostępnymi w 8 min jazdy rowerem!

Zaplanowana od podstaw i przemyślana idea odzyskania przestrzeni miejskiej w samym centrum gdańskiej metropolii realizowana jest w Garnizonie poprzez harmonijne połączenie funkcji mieszkalnej, usługowej, biurowej oraz rozrywkowo-kulturalnej. W otwartej i przyjaznej człowiekowi przestrzeni, pośród dziewiętnastowiecznych zabytków Garnizonu Czarnych Huzarów, powstają nowoczesne zespoły apartamentowe, najwyższej klasy biurowce, lokale handlowo-usługowe oraz hotele.

Nowe centrum kultury i rozrywki

Całkowicie nową jakość zyskują również odrestaurowywane obiekty Garnizonu. Ich roli w tworzeniu tożsamości nowej dzielnicy i jako twórczej inspiracji nie da się przecenić. Siedem zabytkowych budynków wzdłuż ul. Słowackiego, wraz z założeniem parkowym o powierzchni 2,5 ha wchodzące w skład tzw. Garnizonu Kultury, już wkrótce stanie się tętniącym życiem centrum kulturalno-rozrywkowym dzielnicy. Łącząc niepowtarzalny klimat historycznych zabudowań z twórczym potencjałem drzemiącym w mieszkańcach Gdańska, Garnizon Kultury stanowić będzie przestrzeń ze wszech miar niezwykłą – inspirujące miejsce działalności kulturalnej i rozrywkowej, sportowej, różnorodnych usług oraz nowoczesnych biur skupiających innowacyjne firmy. Już teraz Garnizon Kultury przyciąga środowiska twórcze stanowiąc pole dla ich kreatywnej działalności. Realizowane są tu zarówno niekonwencjonalne projekty techniczne (takie jak prowadzony przez SimLE Politechnika Gdańska mobilny symulator lotów Skyhawk), jak i artystyczne (plenery, warsztaty, ingerencje artystyczne w przestrzeni publicznej). Powstają nowe kawiarnie, restauracje i kluby, a w ramach sportu i rekreacji swoją działalność rozpoczęło tu największe w Polsce centrum bouderingu Blokfit dysponujące panelem o powierzchni 1 tys. m2. W jego sąsiedztwie, z końcem roku otwiera się SmartHotel.

Nieszablonowe pomysły mają pierwszeństwo

Zaawansowanie prac modernizacyjnych obiektów Garnizonu Kultury przy ulicy Słowackiego 19 i 23, jak i prac koncepcyjnych nad zagospodarowaniem całego terenu pozwala inwestorowi – Grupie Inwestycyjnej Hossa, już dziś zaprosić do współpracy podmioty, które będą chciały skorzystać z potencjału tego miejsca. Rewitalizacja dwóch wspomnianych budynków zabytkowych realizowana jest przy wsparciu unijnego programu JESSICA, a ich ukończenie planowane jest na czerwiec 2015. W położonym na zwieńczeniu parkowego corso budynku przy Słowackiego 19, gdzie niegdyś znajdowały się kwatery huzarskie, już za parę miesięcy, poddane rewitalizacji wnętrza zaoferują nowoczesne powierzchnie gastronomiczne, konferencyjne, biurowe oraz wystawiennicze, umożliwiające prezentację i sprzedaż prac projektantów, grafików, jak i innych twórców. Przestrzeń, kubatura oraz niepowtarzalna atmosfera budynku przy Słowackiego 23, a także doskonała infrastruktura parkingowa i dostęp do licznych środków transportu czynią dawną ujeżdżalnię konną idealnym miejscem na lokalizację modnego klubu muzycznego czy sali widowiskowo-eventowej z mini-browarem. Była kantyna, kasyno oficerskie, czy arsenał to kolejne obiekty, którym inwestor ma zamiar w najbliższym czasie przywrócić dawną świetność.

Stąd też propozycja współpracy w ramach Garnizonu Kultury kierowana jest do osób, firm oraz instytucji posiadających ciekawy projekt czy pomysł na biznes, jaki mógłby zaistnieć w odrestaurowanych obiektach. Poszukiwani są menadżerowie, animatorzy kultury, ludzie sztuki, innowatorzy w swoich dziedzinach, jak i pasjonaci dobrej kuchni, rekreacji, rozrywki, gotowi prowadzić samodzielną działalność lub też przy wsparciu inwestora.

To niepowtarzalna szansa uczestniczenia w unikatowym projekcie, współtworzenia miejsca, które na naszych oczach staje się ikoną dzielnicy, gdzie nie tylko warto bywać, ale gdzie po prostu być trzeba.

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.