Słabszy początek roku na rynku wtórnym

Słabszy początek roku na rynku wtórnym
Możliwość komentowania Słabszy początek roku na rynku wtórnym została wyłączona, 15/02/2014, przez␣, w␣ceny, Gdańsk, Gdynia, Headline, Kraków, Łódź, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań, raporty, Warszawa, Wrocław

Początek roku jest historycznie okresem, w którym aktywność uczestników rynku jest bardzo ograniczona. Styczniowe transakcje w skali całego roku stanowią zwykle ok. 6 proc. rocznego obrotu. Tym razem także początek roku przyniósł nieznaczny spadek liczby transakcji. Nie jest to jednak skutek zaostrzeń w dostępie do kredytowania zakupu, ani konkurencji ze strony uruchomionego właśnie programu dla rynku pierwotnego, Mieszkanie dla Młodych, ale przejaw cykliczności popytu na rynku, który dyktowany jest w dużym stopniu warunkami pogodowymi. Aura ma wpływ na zachowania rynkowe klientów. Wielu z nich odkłada decyzję o wejściu na rynek dopiero na miesiące wiosenne, podczas gdy to właśnie teraz, gdy ruch jest mniejszy, możliwości negocjacji cen i warunków zakupu są najbardziej korzystne.

Wśród analizowanych przez nas siedmiu miast tylko w dwóch pojawiały się spadki cen w ujęciu miesięcznym. Pierwszym z tych miast jest Kraków, gdzie średnia cena metr kwadratowy w transakcjach przeprowadzonych w ostatnich trzech miesiącach wynosi 5 555 PLN za mkw. Po podwyżce sprzed miesiąca ceny znów zaczęły wracać do wartości z jesieni ubiegłego roku. 15,1 proc. różnicy pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi świadczy o tym, że z rynku znika segment najtańszych mieszkań, a oferta nie do końca odpowiada temu, czego poszukują klienci. Nie jest to jeszcze impas, ale sztywne postawy negocjacyjne sprzedających przy ograniczonych budżetach strony popytowej kończą się wydłużeniem czasu sprzedaży. Po raz czwarty z rzędu spadają ceny transakcyjne w Poznaniu. Tym razem spadły już poniżej 5 000 PLN z mkw. (4940 PLN). W porównaniu z wrześniem 2013 r. nominalne spadki wynoszą 395 PLN.

W kolejnych miastach można mówić już tylko o zwyżkach. Proporcjonalnie największe podwyżki mają miejsce we Wrocławiu, gdzie kupowane mieszkania są droższe o 2,2 proc. od cen obserwowanych przed miesiącem (obecnie 5 411 PLN). To już kolejna podwyżka od października 2013 r. Wahania cen widoczne są w Łodzi, gdzie ceny transakcyjne wzrosły o 2,1 proc. Tu jednak od połowy zeszłego roku mamy do czynienia ze stabilizacją na poziomach 3 500-3 600 PLN i sądząc po kształtowaniu się cen ofertowych raczej nie zanosi się na większe zmiany w najbliższych miesiącach. Pewnym pytaniem jest wpływ programu Mieszkanie dla Młodych na rynek wtórny, ponieważ w Łodzi limity pozwalają na duży wybór ofert spełniających kryteria programu. Czy to zachęci klientów do zwiększonego zainteresowania nowymi mieszkaniami?

1,4 proc. – o tyle wzrosły ceny mieszkań w Gdańsku. Od kilku miesięcy ceny kształtują się w okolicach 4 700-4 800 PLN za mkw. i wydaje się, że dość trudno będzie powrócić do poziomów znacznie przekraczających 5 000 PLN. Niewielkie podwyżki pojawiły się także w Gdyni (0,8 proc.) i Warszawie (0,7 proc.). W stolicy po raz kolejny od ubiegłej jesieni widoczne są konsekwentne podwyżki cen.

Tylko w Gdańsku i Gdyni średnie ceny mieszkań są niższe niż przed rokiem. Liderem wzrostów jest Warszawa, gdzie notowane ceny transakcyjne są wyższe o 10,5 proc. Na uwagę zasługuje średni metraż nabywanych mieszkań. We wszystkich analizowanych miastach przekracza on 50 mkw. i wynosi zwykle 52-55 mkw. Niekwestionowanym liderem jest Gdańsk. Tam klienci kupują lokale o średniej powierzchni 60 mkw.

zmiany transakcyjnych

 

Omnie Marcin Jańczuk

Avatar
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.