W sektorze budowlanym wciąż nie najlepiej

W sektorze budowlanym wciąż nie najlepiej
Możliwość komentowania W sektorze budowlanym wciąż nie najlepiej została wyłączona, 04/06/2013, przez␣, w␣komercyjne, marketing nieruchomości, nieruchomości

1319142_39992742Spośród wszystkich sektorów gospodarki sytuacja finansowa firm z branży budowlanej jest wciąż najgorsza.

 Jak wynika z badań w I kwartale 2013 r. aż 42 proc. firm budowlanych narzekało na znaczne pogorszenie kondycji finansowej, tymczasem w innych branżach było to od 23 do 30 proc.

To głównie  efekt działania dwóch czynników: niskiego wskaźnika moralności płatniczej w budownictwie, gdzie normą staje się przeciąganie terminów płatności lub niepłacenie w ogóle oraz spowolnienia gospodarczego.

W pierwszych trzech miesiącach 2013 r. co trzecia firma budowlana nie otrzymała zapłaty na czas za ponad połowę wystawionych faktur. Średni czas oczekiwania na należności w tym sektorze wynosił aż 5 miesięcy i 12 dni.

Liczba bankrutujących firm budowlanych rośnie nieprzerwanie od 2007 r. Tylko w pierwszych czterech miesiącach 2013 r. z rynku zniknęły 73 podmioty, a ich udział w ogólnej liczbie upadłości wynosi aż 23,8 proc. Bankrutują spółki deweloperskie, firmy budownictwa drogowego, ogólnego i komercyjnego, podmioty duże i małe.

Źródło:

http://www.pb.pl/

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Anna Prorok

Avatar
Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.