Sąd może podzielić mieszkanie byłych małżonków

Sąd może podzielić mieszkanie byłych małżonków
Możliwość komentowania Sąd może podzielić mieszkanie byłych małżonków została wyłączona, 12/11/2013, przez␣, w␣Headline, mieszkaniowe, nieruchomości, prawo

Zdarza się, że po rozwodzie byli małżonkowie mieszkają razem. Często trwa to nawet kilka lub kilkanaście lat. Sąd może wskazać w orzeczeniu, jak lokal powinien być podzielony. W przypadku, gdy mieszkanie jest dwupokojowe, małżonkowie otrzymują po jednym pokoju. Osoba, której przyznano opiekę nad dzieckiem otrzyma większy pokój. Jeśli w mieszkaniu jest tylko jedna łazienka i kuchnia, małżonkowie korzystają z nich na takich samych prawach.

Jeżeli mieszkanie jest jednopokojowe sąd może wprowadzić dodatkowe zasady użytkowania lokalu, takie jak godziny przyjmowania gości. W przypadku, gdy jeden z małżonków nie płaci swojej części czynszu, ten drugi może wytoczyć mu sprawę w sądzie. Eksmisja jest zasądzana w sytuacjach ekstremalnych, np. gdy jeden z małżonków zachowuje się w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu innych osób.

Źródło: www.bankier.pl

Photo by Chakzon (CC-BY)

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.