Przekazanie kluczy do mieszkania /fragment książki/

Przekazanie kluczy do mieszkania /fragment książki/
Możliwość komentowania Przekazanie kluczy do mieszkania /fragment książki/ została wyłączona, 01/08/2011, przez␣, w␣bez kategorii, mieszkaniowe, porady

Kolejny fragment książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” autorstwa Jacka Chołoniewskiego. Książkę tę można kupić na www.JakKupicMieszkanie.net . Użytkownicy portalu abcNieruchomości do każdej zamówionej książki otrzymają oryginalny prezent – płaską lupę o formacie karty kredytowej w estetycznym pokrowcu. Aby otrzymać ten prezent należy podać przy zakupie kod promocji: ABC.

W momencie, gdy cała należność za mieszkanie wpłynie na konto sprzedającego, możesz się już z nim  (lub z reprezentującym go agentem) umawiać na przekazanie ci mieszkania. Oczywiście miejscem spotkania będzie to właśnie mieszkanie.

Sprzedający nie może proponować dowolnie późnego terminu wydania mieszkania, bo ten termin jest (powinien być) określony w umowie. Oczywiście w umowie powinno też być napisane, że wydanie mieszkania kupującemu nastąpi dopiero po wpłynięciu na konto sprzedającego całej należności.

Sprawdź, czy sprzedający przekazał ci wszystkie klucze (także do skrzynki pocztowej, piwnicy i wszystkich innych pomieszczeń, do których powinieneś, jako lokator danego budynku, mieć dostęp) i czy pasują one do odpowiednich zamków. Ze względów bezpieczeństwa zmienisz zapewne zamki w drzwiach i będziesz mieć wkrótce inne, nowe klucze.

Spisz stan wszystkich, znajdujących się w mieszkaniu liczników rejestrujących zużycie: energii elektrycznej, gazu, wody, ciepła. Oprócz ich wskazań spisz też ich numery.

Sporządź w dwóch egzemplarzach (po jednym dla ciebie i dla sprzedającego) dokument zatytułowany „protokół wydania mieszkania”, w którym, oprócz nagłówka z tytułem, powinno być napisane, kto, kiedy (data), komu jakie mieszkanie wydał. Do protokółu wydania mieszkania trzeba też wpisać stan liczników i ich numery. Jeśli umówiłeś się ze sprzedającym, że w mieszkaniu mają pozostać jakieś przedmioty (wyposażenie kuchni, meble, itp.),  to sprawdź, czy one są. Także i ten fakt odnotuj w protokóle. Oba egzemplarze protokołu muszą być podpisane przez obie strony: kupującego i sprzedającego.

Tagi:␣
adEstymatorfront

Omnie Jacek Chołoniewski

Niezależny analityk i dziennikarz ekonomiczny. Były pracownik naukowy PAN i UW, doktor nauk fizycznych. Dyrektor generalny wydawnictwa Estymator.