Przedsiębiorcy krytykują ustawę deweloperską

Przedsiębiorcy krytykują ustawę deweloperską
Możliwość komentowania Przedsiębiorcy krytykują ustawę deweloperską została wyłączona, 12/03/2013, przez␣, w␣deweloperzy, finanse, publiczne

Ustawa deweloperska może doprowadzić do upadku małych firm, budujących domy i mieszkania – ostrzega Polski Związek Firm Deweloperskich. Zdaniem jego przedstawicieli, już niedługo rynek odczuje negatywne skutki działania ustawy deweloperskiej.

Weszła ona w życie w kwietniu zeszłego roku. Wprowadziła między innymi obowiązek zawierania umów przedwstępnych w formie aktu notarialnego. Firmy muszą też otwierać w bankach rachunki powiernicze, na które będą wpłacane pieniądze klientów.

Zdaniem Jacka Bieleckiego z Polskiego związku Firm Developerskich banki nie chcą otwierać takich rachunków małym firmom. Przytacza on wyniki ankiety przeprowadzonej przez jeden z banków, z której wynika, że na sto złożonych wniosków o otwarcie takiego rachunku, zostało otwartych trzydzieści. Wydano też 15 decyzji odmownych. Reszta podań jest cały czas rozpatrywana.

Bielecki dodaje, że ustawa źle napisania i niejednoznaczna w interpretacji. Chodzi między innymi o to, co powinno się znaleźć w prospekcie informacyjnym, dotyczącym inwestycji. Niejasna jest też sprawa tak zwanych umów rezerwacyjnych, o które proszą klienci ubiegający się o kredyt w banku. Deweloperzy twierdzą, że nie wiedzą, kiedy działają w granicach prawa, a kiedy je przekraczają.

Przedsiębiorcy zapowiadają, że będą prosić posłów o zmianę zapisów w ustawie.

Źródło:

http://www.gazetaprawna.pl/

Tagi:␣
adautorfront

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.