W Poznaniu przybywa nowych mieszkań

W Poznaniu przybywa nowych mieszkań
Możliwość komentowania W Poznaniu przybywa nowych mieszkań została wyłączona, 12/09/2011, przez␣, w␣bez kategorii, ceny, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Poznań

Na rynku poznańskim kupujący mogą wybierać w znacznie większej niż dotąd ilości nowych mieszkań przy nieco niższych cenach

W Poznaniu wzrasta liczba mieszkań w ofercie deweloperów. Jak podaje raport firmy Emmerson, wzrostowi podaży w II kwartale tego roku towarzyszył nieznaczny spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego kwartału. Od kwietnia do czerwca br. nabywców znalazło o 4,5 proc. mieszkań miej, niż w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku.

Oferta poznańska rośnie od kilku kwartałów. W połowie roku osiągnęła najwyższy, jak dotąd poziom. W porównaniu do I kw. 2011 r. powiększyła się o 20 proc. Na poznańskim rynku pierwotnym pojawiło się 13 nowych projektów, w których oferujących było ponad 1,1 tys. lokali, podaje Emmerson. W czerwcu tego roku można było wybierać spośród 4,6 tys. nowych mieszkań.

Na gotowe

Zwiększenie liczby mieszkań w poznańskiej ofercie i wysprzedaż lokali w inwestycjach już zakończonych wpłynęło na zmniejszenie się o 5 proc. dostępności gotowych do odbioru mieszkań. Na koniec czerwca br.  prawie do co trzeciego mieszkania sprzedawanego przez deweloperów można było się od razu wprowadzić. Takich lokali oferowano w mieście 1,3 tys.

Na koniec II kw. 2011 r. niemal 70 proc. nowych mieszkań sprzedawanych na rynku spełniało wymogi rządowego programu Rodzina na swoim. Przy tym, aż na 75 proc. lokali, które w tym czasie trafiły na rynek można było otrzymać państwową dopłatę do odsetek od kredytu (Emmerson). Teraz, kiedy w programie limit cen dla poznańskiego nowo wybudowanego mieszkania obniżył się i wynosi 5130 zł/mkw. ta sytuacja ulegnie diametralnej zmianie. Trudno będzie znaleźć lokal spełniający ten warunek.

Niewiele poznańskich inwestycji oferuje bowiem lokale w takiej kwocie. – Na osiedlu RED Park na poznańskim Dębcu sprzedajemy mieszkania w cenie od 5100 zł/mkw. dlatego część z nich kwalifikuje się do zaciągnięcia kredytu z dopłatą także po wprowadzeniu nowych przepisów w programie RnS. Projekty oferujące takie lokale należą jednak w mieście do nielicznych. Średnia cena na rynku pierwotnym w Poznaniu jest znacznie wyższa. Dodatkowo w czasie przedsprzedaży oferujemy klientom miejsce postojowe w garażu podziemnym za połowę ceny, w kwocie 10 tys. zł brutto – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.

Niewielki spadek cen

Przeciętna cena nowych mieszkań w Poznaniu spadła w II kw. br. o 3 proc. To wynik wyprzedaży droższych mieszkań i oferowania przez inwestorów promocji cenowych.  Średnia stawka lokali w projektach wprowadzanych w tym czasie do sprzedaży była minimalnie wyższa niż kwartał wcześniej. W rezultacie średnia cena dla całej oferty rynku pierwotnego w Poznaniu była o 2 proc. niższa, niż w I kw. 2011 r.

Mimo tylko nieznacznego spadku, odnotowana na koniec czerwca 2011 r. wartość była najniższa od dziewięciu miesięcy. Metr kwadratowy nowego mieszkania na terenie Poznania kosztował w połowie roku średnio 6,7 zł. Od II kw. 2010 r. nastąpił spadek cen rzędu 4 proc.

Inwestorzy opierają strukturę oferty na kawalerkach i mieszkaniach dwupokojowych. Na rynku jest też wybór niewielkich lokali trzypokojowych. Daje się zauważyć, że deweloperzy coraz lepiej dostosowują oferowane mieszkania do wymogów obecnego rynku i możliwości kupujących.

Tagi:␣
front

Omnie Red Real Estate Development Sp. z o.o.