Poznaniacy kupują duże mieszkania

Poznaniacy kupują duże mieszkania
Możliwość komentowania Poznaniacy kupują duże mieszkania została wyłączona, 03/02/2014, przez␣, w␣ceny, Headline, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, Poznań

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w 2013 roku cena nieruchomości wzrosła po raz pierwszy od czterech lat. Warte odnotowania jest zwiększone zainteresowanie dużymi mieszkaniami o powierzchni około 80 mkw., które do tej pory rzadko trafiały na listy transakcyjne. Nadal jednak nabywcy w preferują lokale z niższych pułapów cenowych, do 4 500 PLN za metr kwadratowy.

Wzrost wartości nieruchomości w Poznaniu

Ubiegły rok okazał się przełomowym dla poznańskiego rynku nieruchomości. Z wyliczeń ekspertów wynika, że ostatnie 12 miesięcy zakończyło się wzrostem cen, czego nie zaobserwowano od 2009 roku. – Wraz z mieszkaniami, podrożała również ziemia – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Aktualnie metr kwadratowy w Poznaniu kosztuje 430 PLN, jest więc droższy o 7,5 proc. niż przed rokiem.

Rośnie zainteresowanie dużym metrażem

Poszukiwanie dwupokojowych mieszkań w cenie do 250 000 PLN to trend zauważalny w Poznaniu od dłuższego czasu. Mieszkania trzypokojowe znajdują tu nabywców jeśli ich cena nie przekracza 300 000 PLN. Widoczny jest również wzrost popularności dużych lokali o powierzchni 80 mkw., które do tej pory rzadko znajdowały kupców. Większe zainteresowanie dużym lokalami przekłada się na wzrost średniego metrażu sprzedawanych mieszkań, który wynosi niemal 58 mkw.  Dzięki temu pod względem wielkości nabywanych nieruchomości Poznań klasyfikuje się w czołówce monitorowanych miast. Z wyliczeń ekspertów wynika, że przeciętna cena lokali nabywanych w stolicy Wielkopolski wyniosła 5 006 PLN za mkw., choć największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości tańsze, o wartości nieprzekraczającej 4 500 PLN za mkw.

Sprawdź ceny mieszkań w Poznaniu

Szukaj ofert na rynku wtórnym

Sprawdź czy znajdziesz mieszkanie  z dopłatą programu MDM

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.