Pośrednik – zawód z przyszłością

Możliwość komentowania Pośrednik – zawód z przyszłością została wyłączona, 19/04/2011, przez␣, w␣porady

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami staje się coraz ciekawszą propozycją dla osób, które pragną połączyć pracę biurową z aktywną pracą w terenie z klientem. Rozwijający się rynek nieruchomości umożliwia sukces finansowy już w początkowej fazie aktywności, dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem pracy w biurach nieruchomości.

Dla kogo praca?

Aby stać się pośrednikiem w obrocie nieruchomościami należy zdobyć licencję zawodową. Niegdyś obowiązywały trudne egzaminy, które niejednokrotnie odstraszały przyszłych adeptów tego zawodu. Obecnie wystarczy ukończyć kierunkowe studia podyplomowe oraz odbyć sześciomiesięczne praktyki, by móc kompleksowo obsługiwać klientów na rynku nieruchomości. – Jednak, by rozpocząć przygodę z nieruchomościami nie jest potrzebna licencja. Na początku kandydat do pracy może wykonywać czynności asystenckie u boku licencjonowanego pośrednika – mówi Mariusz Kania, Prezes sieci biur nieruchomości Metrohouse & Partnerzy S.A. Czas spędzony przy profesjonalistach owocuje dogłębnym poznaniem branży oraz procedur obowiązujących w firmie, a także pozwala na ocenę swoich szans.

Oprócz odpowiedniego wykształcenia nie bez znaczenia są predyspozycje do wykonywania zawodu. – Sukces odnoszą z reguły osoby, które cenią sobie bezpośredni kontakt z klientami, są optymistycznie nastawione do świata i pełne energii do podejmowania coraz to nowych działań – mówi Agata Lange dyrektor Metrohouse & Partnerzy z Łodzi. Wiek ma znaczenie drugorzędne – wśród agentów, którzy odnoszą najwięcej sukcesów są zarówno osoby młode, jak i w sile wieku. – Osoby starsze wzbudzają większe zaufanie, dlatego też mają z reguły duża grupę stałych klientów, którzy polecają ich usługi rodzinie i znajomym, dodaje Lange.

Czym zajmuje się pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik jest odpowiedzialny za kojarzenie stron i przeprowadzanie transakcji na rynku nieruchomości. Posiadając w swojej ofercie nieruchomości przeznaczone zarówno do sprzedaży, jak i wynajmu zajmuje się ich promocją i marketingiem, by dotarła ona do największego kręgu zainteresowanych zawarciem transakcji. Z drugiej strony pośrednik uczestniczy w obsłudze klienta poszukującego nieruchomości do zakupu lub wynajmu. – Zakres działań pośrednika jest dość szeroki, począwszy od pozyskania oferty, poprzez jej ekspozycję na rynku, właściwe kojarzenie stron transakcji, a także prawidłowe przeprowadzenie samej transakcji, mówi Mariusz Kania. Praca w tym zawodzie wymaga zatem dużej wiedzy oraz znajomości zasad funkcjonowania rynku nieruchomości.

Atuty pracy

Atuty pracy pośrednika w obrocie nieruchomościami są doceniane przez coraz większe grono osób. Profesja ta umożliwia dużą samodzielność i elastyczność w doborze czasu pracy. – Nie bez znaczenia są kwestie finansowe, które zależą od efektywności i nakładów pracy poszczególnych pośredników. Zarobki są wprost proporcjonalne do rosnących cen nieruchomości, ponieważ pośrednicy są wynagradzani prowizyjnie, twierdzi Marcin Jańczuk z Metrohouse & Partnerzy, licencjonowany pośrednik. W zależności od regionu kraju prowizja od transakcji sprzedaży mieszkania wynosi od 2 do 2,9% ceny mieszkania + VAT. Pośrednik pracujący w biurze nieruchomości otrzymuje od ok. 20% nawet do 50% kwoty wpłacanej przez klienta agencji nieruchomości. Najlepsi pośrednicy są więc w stanie zarobić miesięcznie kilkukrotność średniego wynagrodzenia.

Co na początek?

Osoby rozpoczynające karierę na rynku obrotu nieruchomościami muszą odbyć wewnętrzne szkolenia, które umożliwiają łatwiejsze odnalezienie się w realiach rynku nieruchomości, a także zapoznanie się z funkcjonowaniem firmy. Poziom tych szkoleń bywa różny, jednakże aplikując do dużych firm można być pewnym, że ustawiczne szkolenia z zagadnień prawnych, ekonomicznych, budowlanych, psychologii i sprzedaży są nieodłącznym elementem towarzyszącym pracy agentów.

W zależności od firmy początkujący agent może liczyć na dość różny wachlarz narzędzi. Niekiedy jest to tylko biurko wyposażone w telefon stacjonarny i komputer, ale coraz częściej w pracy pośrednika wykorzystuje się zaawansowane technologie tj. platformę komunikacji z klientem CRM. – Nasi pośrednicy wyposażeni są w firmowe telefony komórkowe, laptopy z dostępem do systemu CRM, aparaty cyfrowe, mówi Mariusz Kania z Metrohouse.

Praca pośrednika w obrocie nieruchomościami to połączenie wielu różnych kompetencji. Jest wyzwaniem dla młodych osób, ale także dla wszystkich tych, którzy chcieliby spróbować przygody z rynkiem nieruchomości. Przy odpowiednim stopniu zaangażowania satysfakcja, także ta finansowa, jest gwarantowana.

 

Tagi:␣
admetrohouse

Omnie Marcin Jańczuk

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.