Polacy wybierają wieś

Polacy wybierają wieś
Możliwość komentowania Polacy wybierają wieś została wyłączona, 15/12/2015, przez␣, w␣ECO, finanse, Headline, inwestycje, mieszkania, nieruchomości

Z raportu CBOS wynika, że większość Polaków gdyby mogło – wybrałoby życie na wsi. Chęć mieszkania poza miastem wskazuje 40% ankietowanych. 17 lat temu wskaźnik ten wynosił 30%.

Obecnie niemal 60% mieszkańców naszego kraju żyje w miastach. Jednak już co trzeci młody Polak deklaruje chęć życia poza miastem. Miasto wygrywa przede wszystkim ze względu na dostępność rynku pracy oraz siedziba instytucji kulturalno-rozrywkowych. Raport CBOS pokazuje również, że mieszkańcy wsi są usatysfakcjonowani swoim miejscem zamieszkania, a 73% z nich nie chciałoby zmienić tego stanu rzeczy.

Atutami wsi są przede wszystkim spokój, bliskość natury i bezpieczeństwo. Dlatego w cenie są osiedla, które z jednej strony zapewniają wszystkie udogodnienia związane z życiem w mieście, a z drugiej są położone blisko lasu czy parku. Mieszkania na takich osiedlach są również po prostu tańsze, niż te w centrum miasta.

Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że do 2035 r. będziemy świadkami ubytku ludności na rzecz wsi i przedmieść.

Cały artykuł znajdziesz TUTAJ

Źródło: portalsamorzadowy.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.