Polacy marzą o domach

Polacy marzą o domach

Z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników serwisu www.szybko.pl wynika, że zdecydowana większość – aż 82% – chciałaby zamieszkać we własnym domu. Najbardziej pożądany jest dom wolnostojący, położony w granicach miasta, który wybrało 40% ankietowanych, niewiele mniej  – 38% – zdecydowałoby się na zamieszkanie w domu pod miastem. Warto zwrócić uwagę na to, iż jesteśmy zdecydowanie zwolennikami domów wolnostojących. Tylko co 25% ankietowany chciałby zamieszkać w szeregówce.

Jaki powinien być nasz wymarzony dom?

Wymarzony dom wbrew pozorom wcale nie musi być duży. Aż połowa ankietowanych stwierdziła, że wystarczy aby miał powierzchnię do 150 metrów kwadratowych, a kolejne 31% od 150 do 200 metrów.

Bardziej wymagający jesteśmy jeśli chodzi o wielkość działki. Małą działką do 500 m2 zadowoliłaby się zaledwie ¼ ankietowanych. Największa grupa – 36% myśli raczej o powierzchni od 500 do 1000 m2.

Źródło: www.szybko.pl

Źródło: www.szybko.pl

Z badania wynika, że w kwestii projektu budynku Polacy są tradycjonalistami i 60% wybrałoby dom podpiwniczony. W ostatnich latach pojawiły się nowe tendencje w projektowaniu i budowie domów. Z powodu wysokich kosztów i dłuższego czasu realizacji inwestycji coraz częściej rezygnuje się z domów podpiwniczonych. Jednak nadal doceniamy zalety posiadania własnej piwniczki. Druga sprawa to ilość kondygnacji w budynku. W tej materii Polacy są zgodni z projektantami i aż 63% wybrałoby dom parterowy z użytkowym poddaszem, a kolejne 18% dom parterowy.

Źródło: www.szybko.pl

 

Tagi:␣
front

Omnie Marta Kosińska

Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

2 komentarze

  1. Październik 24th, 2011 9:53

    Niestety mieszkańcom Warszawy i okolic mają najmniejsze szanse na spełnienie tych marzeń. Nawet biorąc pod uwagę to, że zarabia się tu średnio więcej niż w innych miastach, to np.:koszty zakupu działki są trzykrotnie wyższe. Ponieważ nie jestem rodowitą warszawianką to mogę porównać sytuację mieszkaniową moją i moich rówieśników w moim rodzinnym mieście. Zaryzykowałabym twierdzenie, że około 40% już mieszka w domach bądź właśnie je buduje. Warto dodać,że do pracy będą dojeżdżać maksimum 20 minut. Ja o własnym domu tak zlokalizowanym nawet nie myślę, ponieważ świetnie znam realia cenowe.

  2. domino
    Październik 21st, 2011 14:49

    jak tu nie marzyć o domu, kiedy to w bloku ciasno, sąsiadów słychać, klatki nie zawsze czyste. a co na swoim, to na swoim. jeszcze jak ma się dzieci, to dobrze mieć domek z ogrodem. Żeby mogły bezpiecznie się tam bawić. Szukam takiego miejsca. Niestety pracuję w Warszawie, więc coś w jej okolicy by się przydało. Ale ciężko o ciekawą ofertę.