Obowiązkowa polisa OC dla pośredników nieruchomościowych – warto sprawdzić swojego agenta!

Obowiązkowa polisa OC dla pośredników nieruchomościowych – warto sprawdzić swojego agenta!
Możliwość komentowania Obowiązkowa polisa OC dla pośredników nieruchomościowych – warto sprawdzić swojego agenta! została wyłączona, 28/09/2017, przez␣, w␣finanse, Headline, porady

Od początku września br. obowiązują nowe przepisy w zakresie gospodarki nieruchomościami. Do każdej umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami pośrednik musi dołączyć kopię ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
To istotna zmiana prawna, która wyeliminuje z rynku nieuczciwych agentów, a co najważniejsze ochroni Klientów przez negatywnymi skutkami nieodpowiedzialnego działania podmiotów na rynku nieruchomości. Przykładowo, Home Broker SA ma wykupioną polisę w PZU SA na kwotę 1 000 000 euro.

Obowiązek posiadania polisy OC dotyczy nie tylko pośredników, ale także rzeczoznawców i zarządców nieruchomości. Za brak ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej będą nakładane wysokie kary pieniężne. W przypadku pośredników jest to od dwukrotności do pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce, ogłaszanego przez prezesa GUS.

Bardzo zachęcam wszystkich Klientów korzystających z usług agentów nieruchomości, aby sprawdzali agentów – miarą ich wiarygodności oraz rzetelności jest m.in. komplet wymaganych prawem dokumentów, jak właśnie polisa OC. Jako Home Broker SA – największy pośrednik w branży – oczywiście posiadamy takie ubezpieczenie oraz zawsze przedstawiamy naszym Klientom podczas już pierwszego spotkania. Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo transakcji oraz zaufanie Klienta, który często powierza nam swój majątek życia – mów Michał Swat, Dyrektor Sprzedaży w Home Broker SA.

Co istotne, polisa OC musi być załączona Klientowi zawsze z umową pośrednictwa. Ma to jemu ułatwić potencjalne dochodzenie odszkodowania w sądzie za błędy czy szkody wyrządzone przez agenta nieruchomości. Warto zauważyć, że brak przedstawiania dokumentu ubezpieczenia może być przyczyną wypowiedzenia umowy pośrednictwa w trybie natychmiastowym.  

Warto zatem zwracać uwagę na sam fakt posiadania polisy OC, ale i kwotę ubezpieczenia, markę pośrednika czy wieloletnie doświadczenie w branży nieruchomości – to czynniki, które gwarantują Klientom pewność transakcji.

źródło: Home Broker SA

Omnie Jolanta Buczyńska

Avatar
Jestem studentką Politechniki Warszawskiej. Współpracuje z szybko.pl od lipca 2017 roku.