Nowe przepisy od nowego roku

Nowe przepisy od nowego roku
Możliwość komentowania Nowe przepisy od nowego roku została wyłączona, 02/12/2015, przez␣, w␣ceny, finanse, Headline, podatki, porady, publiczne

Od nowego roku wchodzą nowe przepisy, które regulują kwestie związane z podatkiem od nieruchomości, rolnym i leśnym. Od 2016 r. nie będzie można już płacić należności w ratach, jeśli kwota będzie mniejsza niż 100,5 zł.

Jeśli kwota należności jest mniejsza nić 100,5 zł trzeba będzie ją zapłacić do 15 marca. Do tej pory do tego czasu osoba fizyczna musiała zapłacić pierwszą ratę podatku. Jeśli podatek jest wyższy niż 100,5 zł terminy spłaty zobowiązań pozostają bez zmian.

Analogiczne zasady mają również od nowego roku obowiązywać przedsiębiorców. Jeśli kwota podatku jest niższa niż 100,5 zł to przedsiębiorca musi ją uiścić jednorazowo. Terminy są różne w zależności od rodzaju zobowiązania. Jeśli jest to podatek od nieruchomości to do 31 stycznia, podatek leśny – 15 stycznia, podatek rolny – 15 marca.

Od 2016 r. zmieniają się również  maksymalne stawki podatku od nieruchomości. W nowym roku za 1 mkw. gruntu przeznaczonego na działalność gospodarczą zapłacimy 0,89 zł, a za 1 mkw. budynku mieszkalnego przeznaczonego na dział. gosp. – 22,86 zł.

Źródło: money.pl

fot. pixabay.com

Omnie Karolina Skrzeczyńska

Avatar
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz absolwentka historii. Współpracuje z Szybko.pl od grudnia 2014 roku. Interesuje się zabytkami nieruchomymi oraz planowaniem przestrzennym.