Nowe mieszkania sprzedają się najszybciej?

Nowe mieszkania sprzedają się najszybciej?
Możliwość komentowania Nowe mieszkania sprzedają się najszybciej? została wyłączona, 27/09/2011, przez␣, w␣Kraków, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, Warszawa, Wrocław

Wydaje się, że największą popularnością wśród osób chcących kupić mieszkanie powinny cieszyć się te najnowsze, wybudowane w ciągu ostatnich kilku lat. Wynika to z faktu, że takie lokale z racji nieodległego czasu ich ukończenia, w największym stopniu spełniają obecne oczekiwania kupujących. Warto sprawdzić, jak w tym wypadku teoria ma się do rzeczywistości.

W poniższej tabeli przedstawione zostały udziały poszczególnych segmentów mieszkań ze względu na rok budowy, wśród transakcji sfinalizowanych w czasie krótszym niż 90 dni od podpisania umowy pośrednictwa. Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane firmy Emmerson S.A. za okres od stycznia do sierpnia 2011 roku.

Udział poszczególnych grup mieszkań ze względu na rok budowy wśród transakcji sfinalizowanych w ciągu 90 dni, I – VIII 2011 r. (Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podstawie bazy transakcji zgromadzonych w firmie Emmerson S.A.)

Sformułowana we wstępie teza znajduje potwierdzenie w Warszawie i Krakowie, wyjątek stanowi natomiast Wrocław, gdzie odsetek transakcji jednostkami mieszkalnymi wybudowanymi po 2000 r., od stycznia do sierpnia był najniższy. Mieszkania, które zostały wzniesione w latach 1970 – 2000 były przedmiotem około jednej trzeciej transakcji w grodzie Kraka i we Wrocławiu. Z kolei w stolicy liczba zawartych umów kupna/sprzedaży takimi lokalami była najmniejsza. W tej grupie znajdują się mieszkania z tzw. wielkiej płyty, które nadal stanowią duży procent podaży na rynku. Na zakup takich nieruchomości decydują się często osoby młode, będące na dorobku. Wynika to ze stosunkowo atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni. Ponadto trzeba podkreślić, że budowane w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku osiedla, obecnie zazwyczaj posiadają dogodne połączenia komunikacyjne z innymi rejonami miasta. Poza tym na ich terenie znajduje się cała infrastruktura – przedszkola, szkoły, sklepy itp., której czasem brakuje w pobliżu nowych osiedli.

Najstarsze mieszkania, położone w budynkach wzniesionych przed 1970 rokiem stanowią największy odsetek transakcji we Wrocławiu. Co ciekawe takimi jednostkami mieszkalnymi najrzadziej handlowano w Krakowie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mieszkania z najdłuższym rodowodem w większości przypadków kuszą bardzo dobrą, centralną lokalizacją oraz często niższą ceną. Decydując się na taki zakup trzeba jednak nieraz liczyć się z niższym komfortem mieszkania, wynikającym choćby z przestarzałych instalacji. W takim wypadku wadą mogą być również składki na fundusz remontowy, a w ekstremalnej sytuacji wymóg zgody konserwatora zabytków na dokonywane remonty.

 

Emmerson S.A.

Tagi:␣
front

Omnie Emmerson

Avatar
Emmerson S.A. jest jednym z liderów polskiego rynku nieruchomości, prowadząc działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, zarządzania, wyceny, rynku komercyjnego, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych.