Nowe drogi i nowe ceny ziemi

Nowe drogi i nowe ceny ziemi
Możliwość komentowania Nowe drogi i nowe ceny ziemi została wyłączona, 28/02/2012, przez␣, w␣budowlane, grunty, inwestycje, inwestycyjne, rolne

Nowe Inwestycje komunikacyjne w okolicach największych aglomeracji, które zostaną oddane w najbliższym czasie, przyczynią się do wzrostu cen gruntów – wynika z raportu przygotowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i Wealth Solutions.

Czas dojazdu do pracy to dla Polaków wciąż jedno z najważniejszych kryteriów uwzględnianych przy wyborze miejsca zamieszkania. Największe miasta, stolice regionów to z kolei lokalne centra na rynku pracy. Działa tu prosta zasada, że liczy się czas dojazdu, a nie odległość. Sprawne i szybkie połączenie z centrum miasta zawsze znajduje odbicie w cenie ziemi w okolicach miasta.

W najbliższych latach do użytku zostanie oddanych wiele wyczekiwanych i ważnych inwestycji kolejowych oraz drogowych w pobliżu największych polskich miast. – Na przykład po zachodniej stronie Warszawy taką dużą inwestycją, mającą zostać oddaną do użytku jeszcze w tym roku, jest autostrada A2 na odcinku od węzła „Łódź Północ” do węzła „Konotopa”. Dobrym przykładem jest również budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w pobliżu Trójmiasta, gdzie prace przygotowawcze przechodzą powoli w fazę realizacji. – Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR

Do największych zmian w cenach w związku z oddawany inwestycjami komunikacyjnymi dojdzie na terenach położonych w większej odległości od centrów aglomeracji, gdzie do tej pory ceny ziemi nie były wygórowane. Jednocześnie prawdopodobny jest dalszy spadek cen gruntów w granicach dużych miast i w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ich wysoki poziom skłania wiele osób do poszukiwania miejsca zamieszkania w dalszej odległości od aglomeracji.

Rozwój infrastruktury będzie wspierał ten proces. – Dobrym przykładem może być Grodzisk Mazowiecki i Pruszków. Już niedługo oba miasta będą miały podobne połączenia kolejowe i drogowe z Warszawą, co powinno znaleźć odbicie w zmniejszeniu dysproporcji w cenach ziemi, występującej między tymi dwoma miastami. Obecnie jest to 191 do 409 złotych za metr ziemi budowlanej. – mówi Kuba Karliński z Wealth Solutions – Inwestycje Ziemskie.

Tagi:␣
front

Omnie Piotr Suchodolski