Niewielkie spadki cen transakcyjnych w Warszawie

Niewielkie spadki cen transakcyjnych w Warszawie
Możliwość komentowania Niewielkie spadki cen transakcyjnych w Warszawie została wyłączona, 23/04/2014, przez␣, w␣ceny, Headline, mazowieckie, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, regiony, Warszawa

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, na stołecznym rynku nieruchomości nie brakuje lokali dwu- i trzypokojowych. Stanowią one odpowiednio 38% i 36,5% podaży. Kupujący wybierają coraz większe mieszkania, średni metraż wynosi już bowiem 59 mkw.

 Duża dostępność dwupokojowych mieszkań

W Stolicy nie brakuje mieszkań 2- i 3-pokojowych. Te pierwsze stanowią 38% podaży, a ich średni metraż wynosi 49 mkw. Dostępność lokali z jednym pomieszczeniem więcej kształtuje się natomiast na nieco niższym poziomie, wynoszącym 36,5%. – Średnia cena warszawskich nieruchomości wynosi 7620 zł za metr kwadratowy. Trudno tu znaleźć mieszkania za kwotę niższą niż 5 tys., bowiem stanowią one jedynie 2% całej oferty. Faktyczna dostępność rozpoczyna się w przedziale 5-6 tys. złotych za metr, natomiast największy wybór mają osoby dysponujące budżetem od 7 do 8 tys. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

Kupujemy coraz większe mieszkania

– Spośród kilku największych miast w Polsce, jedynie w Warszawie odnotowaliśmy niewielkie spadki cen transakcyjnych. Obniżki te są jednak nieznaczne i wynoszą zaledwie 18 zł. Zatem średnia kwota za metr kwadratowy wynosi obecnie 7219 zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Niestety, ze względu na dużą liczbę ofert, wydłuża się średni czas sprzedaży. Aktualnie przekracza już 200 dni.

– Statystyki zawyża jednak duża grupa mieszkań, które stały się przedmiotem transakcji dopiero po dość znacznych obniżkach spowodowanych brakiem zainteresowania – dodaje ekspert.

Pozytywnym zjawiskiem jest wzrost powierzchni nabywanego mieszkania. Średni metraż wynosi aktualnie już 59 mkw. Wśród popularnych lokali znajdują się te trzypokojowe, które znajdują uznanie

u coraz większej grupy nabywców. W marcu najwięcej transakcji odnotowano na Pradze Południe, Białołęce oraz na Woli.

Raty kredytu nadal niższe przed rokiem

Oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal jest niższe niż przed rokiem. Należy jednak zauważyć, że z miesiąca na miesiąc różnica ta jest coraz mniejsza. Wynika to nie tylko z rosnącego w ostatnim czasie oprocentowania, lecz także z faktu, iż wiosną ubiegłego roku stopy procentowe były już dość niskie. – Pozytywny efekt spadku stóp procentowych częściowo niweluje również nieznaczny wzrost cen mieszkań w ciągu minionych 12 miesięcy. W rezultacie, kupując obecnie mieszkanie będziemy płacili jedynie nieco niższą ratę niż przed 12 miesiącami. Rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Warszawie (o powierzchni 60 mkw.) spadła od kwietnia 2013 r. o 103 złote – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

 Należy jednak przygotować się, że już w połowie roku nasze porównanie zapewne pokaże, że raty nie są już niższe, lecz wyższe niż przed rokiem. Stanie się tak dlatego, że WIBOR w połowie 2013 był już zbliżony do obecnego poziomu, a marże były niższe. Zatem oprocentowanie w połowie bieżącego roku wzrośnie w porównaniu do lata 2013. Co więcej, ceny mieszkań mogą również utrzymywać się na nieco wyższych poziomach, co w rezultacie przełoży się na wyższą ratę.

Więcej informacji na temat nowych inwestycji w Warszawie znajdziesz TUTAJ

Omnie Jarosław Sadowski

Avatar
Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.