Na krakowskim rynku ceny wyrównane

Na krakowskim rynku ceny wyrównane
Możliwość komentowania Na krakowskim rynku ceny wyrównane została wyłączona, 24/03/2014, przez␣, w␣Headline, Kraków, małopolskie, miasta, mieszkania, mieszkaniowe, nieruchomości, regiony

W stolicy Małopolski ceny mieszkań utrzymują się na podobnym poziomie. W porównaniu do ubiegłego roku, kwota ofertowa za metr kwadratowy wzrosła o 150 złotych i wynosi obecnie 6 530 zł. Lokale dwupokojowe stanowią największą część rynku, a ich cena jest nieco wyższa od średniej.  W Krakowie jest stosunkowo niewiele okazyjnych ofert, a ceny mieszkań są dość wyrównane. Za metr kwadratowy kawalerki zapłacimy tu kwotę rzędu 6 800 zł, w przypadku mieszkania trzypokojowego 6 440 zł, a za lokal z 5 pokojami najmniej, bowiem 6 140 zł.

Niewielki wzrost cen transakcyjnych

Średnia cena krakowskich mieszkań nieznacznie wzrosła. Obecnie wynosi 5 625 zł za mkw. – Niezmiennie największą popularnością cieszą się lokale dwupokojowe o powierzchni do 50 mkw. Jednak, co istotne, w zestawieniu z ostatniego miesiąca nie widać wyraźnej przewagi określonego rodzaju mieszkań. Przy dobrej cenie wywoławczej na zainteresowanie mogą liczyć zarówno nieruchomości w kamienicach czy wielkiej płycie, jak i budownictwo z ostatnich lat – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Sprzedający muszą jednak liczyć się z rosnącą konkurencją ze strony deweloperów, których produkty wybierane są coraz częściej.

Nadal istnieją duże rozbieżności pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi, które nie są dobrym prognostykiem dla rynku mieszkaniowego. – Aktualna różnica wynosi już 14%. Jeśli poziom niedopasowania będzie się zwiększać, krakowskiemu rynkowi może grozić zastój. Na szczęście na razie jeszcze go nie widać – zaznacza Jańczuk, Metrohouse.

Raty kredytu mniejsze niż przed rokiem

W części miast ceny mieszkań w ostatnim czasie wzrosły. Ze względu na podwyżki marż, zwiększeniu uległo także oprocentowanie kredytów hipotecznych, chociaż w porównaniu do ubiegłego roku, jest nadal niskie. – Kupując mieszkanie zapłacimy mniejszą ratę niż przed 12 miesiącami. Dla kredytu zaciąganego na zakup 60-metrowego mieszkania w Krakowie spadła od marca 2013 r. o 275 zł – oblicza Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. – Warto wykorzystać ten moment, bowiem ceny mieszkań już rosną. Oprocentowanie również, ze względu na coraz wyższe marże. Ten wzrost zapewne jeszcze przyspieszy w połowie roku kiedy, w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych NBP, zacznie rosnąć stawka WIBOR. Gdy dokonamy podobnego porównania w lipcu, zapewne okaże się, że raty zwiększyły się w porównaniu z analogicznym miesiącem 2013 roku – radzi ekspert.

Omnie Marta Kosińska

Avatar
Zajmuję się analizowaniem wtórnego rynku nieruchomości. Pracę rozpoczęłam w agencjach Public Relations i reklamowych. W 2005 roku brałam udział w tworzeniu i wdrażaniu pierwszego serwisu spółki Szybko.pl - www.szybko.pl, a następnie kolejnych portali wprowadzanych na rynek przez Szybko.pl. Od grudnia 2005 przygotowuję analizy rynku nieruchomości, publikowane cyklicznie jako Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.