Miasto nabyło ostatnią potrzebną działkę

Miasto nabyło ostatnią potrzebną działkę

Od dłuższego czasu Warszawa przymierza się do budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pałacu Kultury i Nauki. W czwartek Rada Warszawy przyjęła uchwałę, która zezwala na nabycie prawa użytkowania wieczystego ostatniej działki na pl. Defilad.

Decyzję podjęto prawie jednomyślnie. Aż 52 radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały, 3 osoby wstrzymały się od głosu.

W związku z konfliktem z poprzednim autorem projektu pojawił się pomysł rozpisania nowego konkursu na koncepcję muzeum. Na razie Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się w pawilonie Emilia.

Źródło: www.tvnwarszawa.pl

Photo by Hiuppo (CC-BY)

Tagi:␣
adautor

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.

2 komentarze

  1. 21 stycznia, 2013 3:17

    Odwiedzenie muzeum sztuki nowoczesnej zawsze wiąże się z emocjami. Po wyjściu z takiego miejsca targają nami skrajne odczucia: od zachwytu i wielkiej euforii, po zniesmaczenie i niezadowolenie. Innymi słowy: albo bardzo nam się podobało, albo nie. Na negatywne oceny wpływa zwykle zbyt duża dawka nowoczesności, niezrozumiały przekaz, kicz. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Klagenfurcie spróbowało przełamać ten schemat i spodobać się wszystkim, którzy je odwiedzają. W związku z tym postanowiło ująć nowoczesność w tradycyjny sposób – z uwzględnieniem lokalnego kolorytu i wielkomiejskiej dynamiki. W 14 pomieszczeniach, łącznie na 1000 metrach kwadratowych, współczesna sztuka znajduje swoją przestrzeń w postaci wystaw regionalnych, narodowych i międzynarodowych o różnorodnym charakterze. Klagenfurckkie MSN to miejsce, gdzie można się spotkać z dziełami takich twórców jak: Hans Bischoffshausen, Kiki Kogelnik czy Maria Lassing. Dla młodego pokolenia artystów stworzono wyjątkowy punkt, który stoi w samym środku tradycyjnej Karyntii i nowoczesnego Klagenfurtu. Zaadaptowana właśnie dla takich potrzeb Kaplica Miejska, ozdobiona freskami pędzla barokowego artysty Josefa Ferdinanda Fromillera, stała się miejscem niebanalnych interakcji tego sakralnego wnętrza ze współczesnymi instalacjami.

  2. 19 stycznia, 2013 21:47

    Działalność muzeum będzie służyła podniesieniu poziomu wiedzy i zainteresowania społeczeństwa sztuką przez budowanie problemowych odniesień do tradycji i historii; będzie rozwijać i wspierać międzynarodową współpracę zmierzającą do kształtowania europejskiej tożsamości kulturowej i społecznej. Dotyczyć to będzie zarówno inicjowania przez Muzeum wymiany artystycznej i naukowej z udziałem artystów i osób pracujących w obszarze kultury – historyków sztuki najnowszej, kuratorów wystaw, krytyków sztuki – jak i uczestnictwa Muzeum w międzynarodowym obiegu dzieł sztuki i przedsięwzięć z obszaru kultury współczesnej. Dzięki swej unikalnej lokalizacji i historycznemu otoczeniu Muzeum będzie szczególnie powołane do działań stymulujących dialog międzykulturowy.