MdM zachęca do wzięcia ślubu? Niekoniecznie

MdM zachęca do wzięcia ślubu? Niekoniecznie
Możliwość komentowania MdM zachęca do wzięcia ślubu? Niekoniecznie została wyłączona, 31/01/2014, przez␣, w␣Headline, MdM

Para nie będąca małżeństwem nie może wspólnie zaciągnąć kredytu umożliwiającego uzyskanie dopłaty w ramach „Mieszkania dla Młodych”. Na pierwszy rzut oka wydaje się więc, że program zachęca do wzięcia ślubu. W praktyce może być wręcz odwrotnie. Jak zwraca uwagę Expander, para pozostająca w związku nieformalnym może kupić dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania, uzyskując dwie dopłaty. Gdy połączy dwie nieruchomości w jedną, cieszyć się będzie własnym M o podwójnym metrażu.

Od tego roku zaczął funkcjonować nowy rządowy program dopłat dla osób poniżej 35 roku życia, kupujących swoje pierwsze w życiu mieszkanie – „Mieszkanie dla młodych” (MdM). Porównując go do poprzedniego programu, „Rodzina na swoim” można zauważyć wiele znaczących różnic. Jedną z nich jest to, że obecnie wysokość dopłaty zależy od tego, czy wnioskodawca wychowuje dzieci czy nie. W odróżnieniu od RnS, nie ma natomiast znaczenia stan cywilny osoby wnioskującej o wsparcie finansowe. Małżeństwo bez potomstwa dostanie bowiem tyle samo co tzw. singiel.

W trakcie funkcjonowania poprzedniego programu nierzadko zdarzało się, że pary przyspieszały decyzję o ślubie. Kilka miesięcy przed ceremonią kościelną i weselem zawierały więc ślub cywilny, aby uzyskać wyższą dopłatę. Jak nowy program wpłynie ich zachowanie?

Należy zacząć od tego, że para bez ślubu nie może wspólnie zaciągnąć kredytu w ramach „Mieszkania dla młodych”. Współkredytobiorcami mogą być bowiem tylko wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki) rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha czy teściowie nabywcy. W sytuacji gdy dochody „chłopaka” lub „dziewczyny” nie dają wystarczającej zdolności kredytowej by skorzystać z programu, będą musieli się więc pobrać. Inną dostępną dla nich opcją jest kupno mieszkania przez jedno z nich i dołączenie do kredytu np. rodziców. Tendencja do przyspieszania ślubów może być więc w niektórych przypadkach kontynuowana.

Sytuacja wyglądać będzie jednak zupełnie inaczej, gdy weźmiemy pod uwagę parę, w której oboje dobrze zarabiają lub mogą liczyć na dołączenie rodziców jako współkredytobiorców. Wtedy najkorzystniejsza opcja jest zaskakująca. Finansowo, bardziej opłacalne będzie zwlekanie ze ślubem. Nie będąc bowiem w związku małżeńskim każde z nich może uzyskać osobną dopłatę. W ten sposób, zamiast 10% dopłaty mogą dostać aż 20%.

Jak to zrobić? Wystarczy, że znajdą dwa mieszkania przylegające do siebie, które dadzą się połączyć w jedno. W ten sposób mogą nie tylko uzyskać dwa razy wyższą dopłatę. Gdyby byli małżeństwem, dopłatę dostaliby wyłącznie na mieszkanie nie większe niż 75 m2 lub 85 m2, gdyby wychowywali min. 3 dzieci. Tymczasem osobno, każde z nich może kupić mieszkanie 75-cio metrowe. Po ich połączeniu uzyskają więc lokal o powierzchni 150 m2. Mogą też oczywiście nie łączyć mieszkań, lecz mieszkać tylko w jednym. Drugie mogą wynajmować np. do czasu gdy zdecydują się na dzieci i będą potrzebowali więcej przestrzeni.

Omnie Jarosław Sadowski

Avatar
Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.