Majówka sposobem na biznes

Majówka sposobem na biznes
Możliwość komentowania Majówka sposobem na biznes została wyłączona, 27/04/2012, przez␣, w␣finanse, porady

Właściciele nieruchomości w lokalizacjach atrakcyjnych, choć niekoniecznie popularnych, mogą też traktować majówkę jako rozpoczęcie sezonowego biznesu. Wystarczy nie korzystać co tydzień z domu w górach lub nad morzem, aby móc ów wówczas wynająć. Dochody z tak dorywczo wynajmowanej nieruchomości najprawdopodobniej nie będą imponujące, choć mogą pokryć koszty utrzymania domu poza miastem. Aby prowadzić tego typu biznes na szerszą skalę, wbrew pozorom wcale nie trzeba dysponować wielomilionowym kapitałem. Wystarczy bowiem dom, w którym do wynajęcia jest kilka pokoi.

Jeśli ktoś obawia się, że w takiej lokalizacji pensjonat miałby niewielkie obłożenie, może zdecydować się na zakup nieruchomości w lokalizacji modnej lub po porostu takiej do której tradycyjnie ciągnie z kraju wiele osób. Przykład? W uzdrowiskowym Sopocie za niecałe 3,5 mln zł można stać się właścicielem czterokondygnacyjnego pensjonatu położonego niedaleko centrum. Jest on wykończony w wysokim standardzie, a powstał w 2010 roku.

Natomiast w Szklarskiej Porębie na nowego właściciela czeka trzykondygnacyjny pensjonat za 11,5 mln złotych. Obiekt ma 1,2 tys. m kw. i jest wykończony w dobrym standardzie. W ośrodku może jednocześnie nocować nawet 65 osób. Ponadto w ośrodku znajduje się sala restauracyjna z widokiem na góry (na 80 osób), dwie sale szkoleniowe, bar, sala bilardowa, sauna, solarium, jacuzzi i siłownia.

Tańszy byłby zespół pałacowo-parkowy w odległości około 20 km od Poznania. Ten obiekt hotelowo-konferencyjny oferowany jest do sprzedaży za 9,6 mln zł. Działka ma powierzchnię prawie 10 ha, a sam budynek prawie 1900 m kw. Cały budynek został gruntownie wyremontowany i oddany do użytkowania w 2008 roku. Właściciel posiada pozwolenie na powiększenie hotelu o 25 pokoi. Dodatkową atrakcją jest dostęp do jeziora.

Hotel dla każdego

Chcąc czerpać korzyści z biznesu turystycznego, a nie mając nadto czasu na jego prowadzenie, idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup części hotelu zarządzanego przez wyspecjalizowaną firmę. Pozwoli to osiągnąć wyższe zyski niż wynajem zwykłego mieszkania w mieście, ale niesie za sobą ryzyko prowadzenia działalności hotelowej. Właściciel z takiej nieruchomości może czerpać zyski, ale i niskim kosztem spędzać dni wolne pod własnym dachem. W związku z tym, że pokoje hotelowe przeważnie są niewielkie, to i ich cena całkowita bywa przystępna. Na przykład w Mikołajkach pokój w hotelu to wydatek rzędu 189 tys. zł netto. Gwarantowany roczny przychód z najmu takiego pokoju hotelowego to 15,3 tys. zł netto. W Mielnie natomiast pokój w hotelu można mieć już za 229 tys. zł netto, a roczny przychód z wynajmu może sięgnąć 22,9 tys. zł. Atutem tej inwestycji jest to, że nabywca może wybrać czy widok z jego pokoju ma się rozciągać na jezioro czy na morze. Na koniec warto też wspomnieć o inwestycji w Ustroniu Morskim, gdzie za prawie 345 tys. zł można już kupić apartament z tarasami na najwyższym piętrach hotelu. Projekt położony jest tuż nad brzegiem morza, które można podziwiać z jacuzzi zamontowanego na tarasie.

Tagi:␣
front

Omnie Bartosz Turek

Avatar
Kierownik działu analiz Lion’s Bank. Ukończył studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej. Analityk rynku nieruchomości w Lion's House Sp. z o.o. i w Idea Bank SA oddział Lion’s Bank w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce prawnej i administracyjnej dotyczącej rynku mieszkaniowego, posiada bogatą wiedzę na temat czynników determinujących wartość nieruchomości.