Łódzkie mieszkania choć droższe, nadal najtańsze

Łódzkie mieszkania choć droższe, nadal najtańsze
Możliwość komentowania Łódzkie mieszkania choć droższe, nadal najtańsze została wyłączona, 28/04/2014, przez␣, w␣Headline

Chociaż w Łodzi niedrogie mieszkania można znaleźć w każdej dzielnicy, największą popularnością nadal cieszą się te zlokalizowane na Bałutach. Co więcej, jak wynika

z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, nieruchomości w cenie poniżej 5 tys. złotych za metr kwadratowy stanowiły aż 94% wszystkich marcowych ofert. Raty kredytów hipotecznych nadal są niższe, chociaż z każdym miesiącem różnica ta maleje.

Tanie mieszkania w każdej dzielnicy

Na łódzkim rynku nieruchomości nadal dominują mieszkania w niskich cenach, najczęściej składające się z dwóch pokoi. – Dwuizbowe lokale stanowią tu blisko połowę całej podaży – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Charakterystyczne dla Łodzi jest to, iż niedrogie mieszkania można znaleźć we wszystkich dzielnicach. Zdecydowanie przeważają tu nieruchomości w cenie poniżej 5 tys. złotych za metr kwadratowy. To aż 94% wszystkich ofert. Warto podkreślić także, że 9% z nich można nabyć nawet za mniej niż 3 tys. złotych (za mkw.) – dodaje.

Rosną ceny transakcyjne

– W porównaniu do marca, ceny mieszkań wzrosły o 1%, tym samym średnia kwota transakcyjna wyniosła 3595 zł za metr kwadratowy. Porównując jednak do analogicznego okresu z 2013 roku, nabywcy kupują mieszkania już o ponad 7% droższe – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

W tym roku niewiele transakcji dotyczy Śródmieścia, a nabywcy nadal najczęściej wybierają Bałuty.

– W tej lokalizacji średnia cena sprzedawanego mieszkania wyniosła w ostatnim kwartale 152 tys. złotych. To o 35 tys. złotych mniej niż średnia dla całego miasta – podkreśla.

Raty kredytu nadal niższe przed rokiem

Oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal jest niższe niż przed rokiem. Należy jednak zauważyć, że z miesiąca na miesiąc różnica ta jest coraz mniejsza. Wynika to nie tylko z rosnącego w ostatnim czasie oprocentowania, lecz także z faktu, iż wiosną ubiegłego roku stopy procentowe były już dość niskie. – Pozytywny efekt spadku stóp procentowych częściowo niweluje również nieznaczny wzrost cen mieszkań. W rezultacie, kupując obecnie mieszkanie będziemy płacili jedynie nieco niższą ratę niż przed 12 miesiącami. Rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w Łodzi (o powierzchni 60 mkw.) spadła od kwietnia 2013 r. o 44 złote – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Należy jednak przygotować się, że już w połowie roku nasze porównanie zapewne pokaże, że raty nie są już niższe, lecz wyższe niż przed rokiem. Stanie się tak dlatego, że WIBOR w połowie 2013 był już zbliżony do obecnego poziomu, a marże były niższe. Zatem oprocentowanie w połowie bieżącego roku wzrośnie w porównaniu do lata 2013. Co więcej, ceny mieszkań mogą również utrzymywać się na nieco wyższych poziomach, co w rezultacie przełoży się na wyższą ratę.

 

Omnie Anna Prorok

Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.