Kupujemy tylko niedrogie mieszkania

Kupujemy tylko niedrogie mieszkania
Możliwość komentowania Kupujemy tylko niedrogie mieszkania została wyłączona, 09/12/2011, przez␣, w␣ceny, Gdańsk, Kraków, Łódź, mieszkania, mieszkaniowe, raporty, Warszawa, Wrocław

Po zeszłomiesięcznych spadkach cen transakcyjnych, w większości notowanych miast sytuacja nieco się uspokoiła. W porównaniu do wartości z listopada odnotowujemy nawet niewielkie wzrosty średnich cen. Pozostaje pytanie, czy spokój ten zagości na dłużej, czy też jest to jedynie krótka przerwa w dalszej podróży cen w dół.

Historycznie słabsze pod względem transakcyjnym pierwsze miesiące roku, a także ograniczenia nałożone przez kolejną z rekomendacji KNF nie mogą nastrajać optymistycznie właścicieli wystawionych do sprzedaży mieszkań. Zainteresowanie klientów dotyczy przede wszystkim segmentu popularnego (który w najmniejszym stopniu odczuwa skutki stagnacji), przy znacznym ograniczeniu popytu na największe powierzchniowo lokale. Taki rozkład transakcji po części pozwala odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pomimo zauważalnych spadków cen ofertowych, wartości transakcyjne nie zmieniają się w równie szybkim tempie.

Ceny w dwóch miastach (Poznań, Łódź) kontynuują spadki sprzed miesiąca. Szczególnie wyraźne są w Poznaniu (2,2 proc.). W Łodzi tradycyjnie widoczne są kolejne niewielkie korekty – tym razem symboliczne 0,3 proc., ale w ciągu roku średnia cena m kw. obniżyła się już o 9,5 proc. To rekord jeśli chodzi o obserwowane w raporcie miasta.

Już tylko w Gdyni różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi wynoszą więcej niż 10 proc. W pozostałych miastach kształtują się one w granicach 4,5 proc. (Warszawa) do 8,4 proc. (Kraków). Porównując to z sytuacją z przełomu 2010/2011 r. dysproporcja ta została zmniejszona najbardziej w przypadku Wrocławia (14 proc. – obecnie 7,5 proc.) i Gdańska (11,2 proc. – obecnie 6,4 proc.). W ciągu ostatnich 12 miesięcy we Wrocławiu ceny transakcyjne pozostały w zasadzie bez zmian. Nie można tego powiedzieć o cenach ofertowych, które spadły o prawie 500 zł. za m kw.

Nadal największe mieszkania sprzedawane są w Warszawie (54,7 m kw.). Natomiast w Łodzi średnia transakcja sprzedaży wynosi 47 m kw. przy cenie 176,7 tys. zł. Zarówno powierzchnia mieszkania, jak i cena transakcyjna są najniższe w zestawieniu.

Tagi:␣
front

Omnie Marcin Jańczuk

Avatar
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej i Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami. 10 lat doświadczenia w branży nieruchomości (m.in. pośrednictwo, wyceny i analizy nieruchomości). Dyrektor w Metrohouse S.A. Współautor Raportu Polski Rynek Nieruchomości. Stały współpracownik mediów, bloger: mieszkaniowy.bblog.pl oraz okiemmetrohouse.wordpress.com.