Kryzys gospodarczy coraz bardziej widoczny w Chinach

Kryzys gospodarczy coraz bardziej widoczny w Chinach
Możliwość komentowania Kryzys gospodarczy coraz bardziej widoczny w Chinach została wyłączona, 19/08/2013, przez␣, w␣Headline, świat

Jak zauważył „New York Times” coraz więcej dużych chińskich miast ma problemy finansowe. Do niedawna były to mekki dla zachodnich marek, teraz coraz częściej widać spadek zamożności obywateli.

Coraz trudniej o kredyt w chińskim banku. Przekłada się to na kłopoty na rynku nieruchomości. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, problemem stają się zaciągane wcześniej masowo kredyty hipoteczne.

W ciągu dekady ceny nieruchomości poszły ostro w górę. Przykładowo w mieście Shennu mieszkanie o powierzchni 110 mkw. zdrożało z 20 tys. dol. do 330 tys. dol. w ubiegłym roku. Po tegorocznych upustach można je nabyć za 110 tys. dol., jednak nawet to nie powoduje napływu klientów.

Utrudniony dostęp do kredytów generuje jeszcze jedno niepokojące zjawisko: pożyczanie pieniędzy od firm, które oferują bardzo wysokie oprocentowanie, sięgające od 40 do 125 proc. rocznie.

Źródło: www.wyborcza.biz

Photo by AlexHe34 (CC-BY)

Omnie Anna Gadzina

Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Szybko.pl od 2011 roku. Zajmuje się tematyką międzynarodowych rynków nieruchomości.