Kredyty hipoteczne – niekorzystne zmiany

Kredyty hipoteczne – niekorzystne zmiany
Możliwość komentowania Kredyty hipoteczne – niekorzystne zmiany została wyłączona, 16/04/2012, przez␣, w␣finanse, kredyty, raporty

Miniony miesiąc przyniósł głównie niekorzystne zmiany w ofertach kredytów hipotecznych. W przypadku kredytów w złotych najbardziej podwyższył swoją marżę Alior Bank – z 1,8% do 2,1%. To nie pierwsza taka zmiana w tym banku. W ciągu ostatnich 6 miesięcy Alior podwyższył marże łącznie aż o 1,2 pkt proc. (z 0,9% do 2,1%). Jego oferta z jednej z najtańszych na rynku stała się więc jedną z najdroższych.

W przypadku kredytów w euro podobnych lub jeszcze poważniejszych zmian było znacznie więcej.  Tylko w minionym miesiącu Polbank podniósł marże tego rodzaju kredytów o 1,5 pkt. proc. Podobnie postąpiły też BZ WBK (podwyżka o 1,15 pkt. proc.) i Bank Nordea (o 1 pkt. proc.). W rezultacie obecnie kredyt w euro z marżą poniżej 3% można uzyskać już tylko w Deutsche Banku. Trzeba jednak dodać, że warunkiem koniecznym jest uzyskiwanie dochodów wynoszących przynajmniej 12 000 zł netto miesięcznie.

Powody do zadowolenia mają natomiast Ci, którzy zaciągnęli kredyty w euro pod koniec ubiegłego roku. Z jednej strony korzystają oni na umocnieniu złotego. W grudniu ubiegłego roku kurs euro wynosił bowiem ok. 4,5 zł, a obecnie ok. 4,15 zł. Z drugiej strony zyskują dzięki spadkowi oprocentowania. W ciągu minionych 5 miesięcy stawka EURIBOR 3M spadła już bowiem o 0,8 pkt. proc.

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w PLN

Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera Wymagany dochód 12 000 zł netto

Oprocentowanie i marże kredytów hipotecznych w EUR

Kredyt na kwotę 300 tys. zł, wkład własny 25%

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera Wymagany dochód 12 000 zł netto
Tagi:␣
front

Omnie Jarosław Sadowski

Avatar
Analityk firmy Expander – Ekspert Finansowy. Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim. Analizuje rynek usług sektora bankowego. Ocenia oferty banków w zakresie kredytów, rachunków i kart. Swobodnie porusza się też w tematyce emerytalnej. Jest współtwórcą comiesięcznego rankingu funduszy inwestycyjnych oraz Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.