Korzystne dla deweloperów zmiany senatu

Korzystne dla deweloperów zmiany senatu
Możliwość komentowania Korzystne dla deweloperów zmiany senatu została wyłączona, 15/09/2011, przez␣, w␣prawo

Senat we wtorek (13.09.2011 r.) przegłosował kilka zmian w tzw. ustawie deweloperskiej, które są korzystne dla firm deweloperskich.

Zmieniono przede wszystkim sposób zabezpieczenia pieniędzy nabywcy mieszkania jaki zaproponowała wyższa izba parlamentu. Otóż propozycję by pieniądze kupujących mieszkania i domy od deweloperów trafiały na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, a nie jak wcześniej, proponowano na rachunek zamknięty jest rozsądna i korzystna dla branży deweloperskiej. Z zadowoleniem powinni ją przyjąć mniejsi deweloperzy, dla których pieniądze zebrane z przedsprzedaży mieszkań stanowią istotny wkład w finansowaniu całości projektu.

Za korzystną dla obu stron – deweloperów i nabywców należy też uznać inną poprawkę Senatu. Mianowicie senatorowie przegłosowali iż przepisy ustawy o ochronie nabywców będą obowiązywać tylko w tych przypadkach (inwestycjach), kiedy sprzedaż mieszkań rozpoczęła się po wejściu ustawy w życie. Takie rozwiązanie upraszcza sprawę co do tego kto i od kiedy będzie podlegał ustawowej ochronie.

Obu zmian do ustawy w wersji proponowanej przez Sejm domagało się środowisko deweloperskie. Nie neguje ono natomiast potrzeby jej wprowadzenia.

Można mieć nadzieję, że ustawa po wejściu w życie, zmniejszy liczbę spraw jakie trafiają do Urzędu ochrony konsumenta i konkurencji z powodu niekiedy spornych zapisów, figurujących w umowach między kupującymi a deweloperami. Przyczyni się do tego obowiązek zawierania w formie aktu notarialnego również umowy przedwstępnej między nabywcą a spółką sprzedającą nieruchomość.

Tagi:␣
front

Omnie Paweł Grząbka CEE Property Group

Prezesa Zarządu CEE Property Group. Zajmuje się współpracą partnerską i odpowiada za rozwój nowych przedsięwzięć. Nadzoruje też prace departamentu Raportów i Analiz. Jest doktorem nauk ekonomicznych, obronił doktorat w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada również tytuł MBA, studiował na INSEAD oraz Wharton School. Stopień magistra uzyskał na AE w Poznaniu na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne. W międzyczasie otrzymał stypendium na Uniwersytecie w Tilburgu w Holandii w zakresie biznesu międzynarodowego.