Korekta na rynku domów

Korekta na rynku domów
Możliwość komentowania Korekta na rynku domów została wyłączona, 27/10/2011, przez␣, w␣bez kategorii, domy, mazowieckie, mieszkaniowe, raporty, regiony

Oferta nowych domów w Warszawie topnieje, a używanych rośnie. Zarówno jedne, jak i drugie można kupić w coraz niższych cenach

Zmniejsza się liczba nowych domów w ofercie stołecznego rynku. Według najnowszych danych serwisu RynekPierwotny.com w 42 inwestycjach w Warszawie jest do kupienia prawie 500 domów. Co piąty jest jeszcze w budowie, pozostałe są gotowe i czekają na nabywców.

Porównując te wyniki z wyliczeniami redNet Consulting widać wyraźnie, że oferta w tym segmencie rynku nieruchomości w Warszawie jest coraz mniejsza. W połowie bieżącego roku, zgodnie ze wskazaniami analityków tej firmy w sprzedaży było ok. 660 nowych domów. A jeszcze więcej pod koniec 2010 roku, bo ok. 770.

W ciągu ostatniego roku deweloperzy nie zainicjowali żadnego nowego projektu. Tylko w nielicznych przypadkach realizowane były kolejne etapy rozpoczętych wcześniej inwestycji. Najwięcej domów deweloperskich znajdziemy w stolicy niezmiennie w Wawrze, na Białołęce, Ursynowie i Wilanowie.

Prognozowane obniżki  cen

Analitycy Emmerson prognozują, że ceny domów będą nieznacznie spadać. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Według szacunków tej firmy obniżki nie powinny przekroczyć kilku procent. Podobne prognozy możemy znaleźć w barometrze Rzeczpospolitej, zgodnie z którym w ciągu roku obniżki cen na rynku wtórnym w tym segmencie wyniosą średnio 2 proc.
Używane domy są dziś w Warszawie tańsze niż przed rokiem. Średnia stawka ofertowa nieruchomości o powierzchni do 200 mkw. w trzecim kwartale br. wynosiła 960 tys. zł., podaje serwis Szybko.pl. A to o 20 tys. zł, tj. ok. 2 proc., mniej niż rok temu.
Nowe domy i segmenty w połowie tego roku stołeczni deweloperzy sprzedawali, podobnie jak rok wcześniej, w średniej cenie 4,8 tys. zł/mkw. Stawka wywoławcza wynosiła zaś 5,4 zł/mkw. (raport redNet Consulting).

Nawet 20 proc. zniżki

Dla kupujących domy najważniejszym z kryteriów jest cena nieruchomości (analiza Emmerson). W tym segmencie ruch jest niewielki i jak podają analitycy, sprzedają się tylko te nieruchomości, które mają atrakcyjną cenę. Niektóre domy czekają na nowych właścicieli ponad dwa lata, a tzw. okazje znikają z rynku błyskawicznie. Można je znaleźć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Przykładowo, na Osiedlu Przytulnym przy ulicy Kadetów w Wawrze można teraz kupić gotowy segment nawet o 20 procent taniej. Deweloper, BARC Warszawa S.A. obniżył cenę każdego z domów pozostających jeszcze w ofercie o 200 tysięcy złotych. Segment o powierzchni ok. 170 mkw., który kosztował prawie milion złotych, jest do wzięcia w promocyjnej cenie wynoszącej niespełna 800 tys. zł.

Firma Metrohouse & Partnerzy powołując się na tegoroczne transakcje, wylicza że kupując dom na rynku wtórnym można uzyskać do 10 proc. zniżki. Przeważają jednak zniżki od 3 do 5 proc. Analitycy doradzają kupującym, żeby negocjowali stawki, bo w tym segmencie rynku podaż stale się zwiększa. Używanego domu w Warszawie można już szukać, jeśli dysponujemy kwotą 600 tys. zł.

Więcej na: www.barc.com.pl

Tagi:␣
front

Omnie BARC Warszawa S.A.

Avatar
BARC jest jedną z najbardziej doświadczonych firm deweloperskich na rynku warszawskim. Istnieje od 1995 roku i zrealizował takie inwestycje jak: Nadbudowa Ministerstwa Sprawiedliwości, dwa biurowce w centrum Warszawy, Osiedle Domów Jednorodzinnych Słoneczna Polana w Magdalence, Osiedla mieszkaniowe: Narwik na Bemowie, Rodzina Połanieckich w Chomiczówce, Osiedle Pod Dębami na Białołęce, Rezydencja Przy Ratuszu na Bemowie i Rezydencja Orzeszkowej w Piastowie, Rezydencja Kościuszki w Piastowie i Osiedle Przytulne w Wawrze, gdzie oferuje domy. Inwestorowi zaufało już ponad 5 tys. osób, wybierając mieszkania i domy przez niego wybudowane. Jako jedna z niewielu firm deweloperskich BARC przekazuje klucze do mieszkań przy podpisywaniu aktu notarialnego, który przenosi prawa własności na kupującego.