Katalonia: Podatek dla banków nie wynajmujących mieszkań

Katalonia: Podatek dla banków nie wynajmujących mieszkań
Możliwość komentowania Katalonia: Podatek dla banków nie wynajmujących mieszkań została wyłączona, 08/01/2014, przez␣, w␣Europa, Headline, nieruchomości, świat, wynajem

W Katalonii banki, które przejęły nieruchomości, ale ich nie wynajmują będą obciążone dodatkowym podatkiem. Wysokość podatku będzie ustalona na podstawie ilości posiadanych przez banki mieszkań. W całej Hiszpanii jest około 200 tys. pustych mieszkań.

Co najmniej połowa jest własnością banków, które przejęły je albo od rodzin, których nie stać na spłacanie kredytów, albo od firm budowlanych, które zbankrutowały. Jednak na rynek trafiło niespełna 200 tysięcy mieszkań. Mimo, że ich cena spadła niemal o połowę nie ma chętnych do kupna, bo instytucje finansowe od lat niechętnie udzielają kredytów.

Katalonia jest pierwszym hiszpańskim regionem, który chce zmusić banki, aby wynajmowały przejęte mieszkania i to po zaniżonej cenie. Jak poinformował Carles Sala, wielkość nowego podatku zależeć będzie od łącznej powierzchni niewykorzystanych przez banki mieszkań. Sala liczy na udostępnienie przez instytucje finansowe co najmniej 1000 nieruchomości – bo tyle rodzin jest teraz w Katalonii, bez domu i środków do życia.

Źródło:

http://www.gazetaprawna.pl/

 

Omnie Anna Prorok

Avatar
Współpracuje z portalem szybko.pl od 2012 jako ekspert w dziedzinie Nieruchomości na codzień . Zajmuje się redakcją newsów działów Polska, Regiony i Świat. W 2014 uczestniczyła w Targach Mieszkań i Domów organizowanych przez Nowy Adres jako prowadząca seminarium pt. Mieszkanie dla Młodych w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.